Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HDP'li vekillere partiden 'bakanlık' yetkisi!

HDP'de 80 vekile 'bakanlık teklifi gelirse kabul edebilirsin' yetkisi verildi. Parti kararı tek tek aranarak milletvekillerine iletildi. Ankara’daki siyasi kulisler, HDP’lilerin bakan olmaları durumunda PKK terör örgütüne destek anlamına gelecek ve toplumda infial oluşturacak siyasi şovlara hazırlandığını belirtiyor.

Giriş Tarihi: 25.8.2015 12:44 Güncelleme Tarihi: 25.8.2015 12:46
HDP'li vekillere partiden 'bakanlık' yetkisi!
Seçim hükümeti oluşturulması süreci başlarken gözler, HDP'den bakan olacak isimlere çevrildi. HDP MYK'da konu tartışılırken Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, teklif yapılması ihtimaline karşı 80 milletvekiline kabul etmeleri için tam yetki verdi.

Parti kararı tek tek aranarak milletvekillerine iletildi. Bu kapsamda, milletvekilleri teklif gelmesi halinde, "Eş başkanlarımızın ve partimizin kararıdır, kabul ediyorum" diyecek.

Bu kapsamda HDP'den hükümete verilecek üç bakanla ilgili kulislere daha önce yansıyan isimler öne çıktı.

Gaziantep Milletvekili Celal Doğan ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar'ın kurulacak seçim hükümetinde yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. İki isme Davutoğlu tarafından dolaylı teklif götürüldüğü ileri sürüldü. Üçüncü isimde henüz netleşme yaşanmazken HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder ve Leyla Zana'nın adı öne çıktı. Ancak Davutoğlu'nun, çatışmalı sürecin sona ermesinde aktif görev alacak birikime sahip uyum içinde çalışabileceği bir isim arayışında olduğu, bu kapsamda bugün belirlediği ismi HDP'ye ileteceği öğrenildi.

İMRALI İLE DİYALOG KURABİLME İHTİMALİ

Seçim hükümetinde bakan olacak HDP'li isimlerin, çatışmalı sürecin sona ermesinde önemli rol alacak isimlerden oluşması bekleniyor. Davutoğlu'nun, önümüzdeki süreçte, İmralı ile yeni bir diyalog başlatılması ihtimaline karşı HDP'nin hükümete vereceği bakanlarla temasa geçebileceği belirtiliyor.

Milliyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'li vekillere partiden 'bakanlık' yetkisi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN