Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ndan 'e sert tepki

Kültür ve Turizm Bakanı , Suriye'de Baalshamin Tapınağı ve Mar Elian Manastırı'na saldırılar düzenleyen terör örgütü 'i lanetleyerek tüm ülkelere kınama çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 25.8.2015 15:50
Kültür Bakanlığı'ndan DAEŞ'e sert tepki

Bakan Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütünün UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kayıtlı Çöl Gelini Palmira Antik Kenti'ndeki "Baalshamin Tapınağı" ile Suriye'nin kuzeybatısındaki bin 500 yıllık "Mar Elian Manastırı"na yönelik saldırılarını lanetledi.

DAEŞ terör örgütünün daha önce de Nimrut, Ninova ve Hatra antik kentlerine saldırdığını anımsatan Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:

"DEAŞ tarafından işlenen barbar cinayetler ve tarihi alanlara düzenlenen saldırılar, anılan örgütün nasıl bir nefret duygusuyla hareket ettiğini göstermektedir. Bu vahşi saldırıları düzenleyerek insanlık medeniyetinin geliştiği kadim coğrafyada nefret, terör ve şiddet kültürünü yaymaya çalışan DEAŞ, geçtiğimiz günlerde de Palmira Antik Kenti'nde yürüttüğü çalışmalarla tarihe ışık tutan Suriyeli arkeolog Halit Esat'ı katletmiştir. Arkeolog Halit Esat'ın katli, tarih ve arkeoloji çalışmaları açısından büyük bir kayıp teşkil etmektedir. Bu barbar cinayeti de en kuvvetli şekilde kınıyorum."

SALDIRILARI KINAMAYA DAVET EDİYORUM

Mayıs 2014'te New York'ta gerçekleştirilen Kültür Bakanları Toplantısı'nda UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'yı bu saldırılara karşı uluslararası inisiyatif başlatmaya davet ettiğini aktaran Bakan Çelik, şunları kaydetti:

"Geldiğimiz nokta, bu girişime ne kadar ihtiyaç duyulduğunun açık bir göstergesidir. Türkiye, UNESCO Dünya Miras Komitesinin başkanlığını 8 Temmuz 2015'te devralmıştır. Bu itibarla tüm ülkeleri DEAŞ terör örgütünün Orta Doğu halklarına karşı giriştiği zulmü ve insanlığın kültür mirası olan alanlara karşı düzenlediği saldırıları en güçlü bir biçimde kınamaya davet ediyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültür Bakanlığı'ndan DAEŞ'e sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN