Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'deki PKK'lı sayısı: 2 bin 500

Türkiye sınırları içinde yaklaşık 2 bin 500 PKK'lı terörist bulunuyor. Yurtdışında ise bu sayı yaklaşık 9 bin. Terör örgütü şehirlerdeki eylemleri içinse yabancı uyrukluları tercih ediyor

Giriş Tarihi: 25.8.2015
Türkiye'deki PKK'lı sayısı: 2 bin 500
Terör örgütü PKK'nın çözüm sürecine rağmen 2013 yılı eylül ayından itibaren Türkiye topraklarına kademeli olarak silahlı gruplar geçirdiği ve halihazırda Türkiye'de 2 bin 500 PKK'lı terörist bulunduğu bildirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki kamplara yönelik bombardımanında ağır kayıplar veren PKK'nın şehirlerdeki bombalı saldırılarda, başta Suriye olmak üzere, İran ve Irak uyruklu yabancıları tercih ettiği de belirlendi. Yaralı ele geçirilen ya da kendisi teslim olan PKK'lıların verdiği bilgilerden yola çıkan güvenlik güçleri, örgütle ilgili önemli bilgilere ulaştı. PKK'nın önümüzdeki dönemde yabancı uyruklu örgüt üyelerini canlı bomba ve şehir merkezlerindeki bomba yüklü araçlarla saldırı için kullanacağı ifade edildi. PKK'nın ayrıca "Ölümsüz Apocu Fedailer Taburu" adını verdiği, büyük çoğunluğu kadınlardan oluşan 600 kişilik canlı bomba grubu yetiştirdiği de bildirildi. Bu teröristlerin güvenlik güçlerince haklarında arama kaydı bulunmayan, deşifre olmamış kişilerden seçildiği ve Kuzey Irak'taki kamplarda hazır bekletildikleri öğrenildi. Bu yapılanmanın doğrudan KCK bünyesindeki Murat Karayılan'ın başkanlık ettiği Halk Savunma Merkezi Merkez Karargâh Komutanlığı'na bağlı olduğu kaydedildi.

SÜRECİ SUİİSTİMAL ETTİLER

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'nın tespit ve değerlendirme raporuna göre ise PKK'nın çözüm sürecine rağmen 2013 yılı eylül ayından itibaren Türkiye topraklarına kademeli olarak silahlı gruplar geçirdiği, halen Türkiye'de 2 bin 500 terörist bulunduğu ifade edildi. Siirt, Şırnak, Mardin, Hakkâri kırsalında 1500, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Erzurum, Batman, Bitlis kırsalında 600, Tunceli, Erzincan, Ağrı, Kars, Ardahan, Sivas ve Karadeniz kırsalında ise 400 PKK'lı bulunduğu belirtildi. Buna paralel olarak Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki il, ilçe ve köylerde de PKK'nın çözüm sürecini fırsat bilerek gizlice eğitim verip silahlandırdığı Öz Savunma Birlikleri, Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi, Apocu Fedai İntikam Timleri gibi takma isimlerle bin kişiyi silahlandırıp şehir merkezlerinde eylem yapma talimatı verdiği bildirildi. Terör örgütünün yurtdışında ise eli silahlı ve çeşitli yaş gruplarında 9 binin üzerinde örgüt üyesi olduğu belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'deki PKK'lı sayısı: 2 bin 500
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN