Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geniş tabanlı seçim hükümeti

Giriş Tarihi: 29.8.2015
Geniş tabanlı seçim hükümeti

Türkiye'yi 1 Kasım seçimine götürecek geçici hükümet, Başbakan Davutoğlu tarafından kuruldu. Sürpriz isimlerin bulunduğu kabinede, AK Parti'den 11, HDP'den 2, MHP'den bir vekil görev aldı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÜM TÜRKİYE'Yİ KUCAKLAYAN YENİ KABİNEYİ ONAYLADI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'yi 1 Kasım'daki erken seçime götürecek "geçici hükümet"i, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın onayına sunduktan sonra açıkladı. Davutoğlu'nun 63'üncü hükümet listesinde sürpriz isimler de yer aldı. MHP'li Tuğrul Türkeş beklendiği gibi Başbalan Yardımcılığı görevini üstlenirken, ülkücü camianın önde gelen diğer isimlerinden, eski BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu'nun Kültür Bakanı olması dikkat çekti. 17 Aralık darbe girişiminin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Selami Altınok'un İçişleri Bakanlığı'na atanması diğer sürpriz gelişme oldu. HDP'li iki isim AB ve Kalkınma bakanlıklarında görevlendirildi. Kabinede AK Parti'den 11, HDP'den 2, MHP'den 1 milletvekili yer aldı. Daha önceki kabineden 14 bakan görevlerine devam etti. Bunların 11'i AK parti kontenjanından bakan olurken, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin ve Adalet Bakanı Kenan İpek bağımsız bakanlar olarak göreve getirildi.

BABACAN'IN YERİNE YILMAZ

Kabinede Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan ile Numan Kurtulmuş görevlerini korudu. Eski Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, milletvekili olmadığı gerekçesiyle bakanlık görevi sona eren Ali Babacan'ın yerine Başbakan Yardımcısı oldu.

ÖZTÜRK GİTTİ ALTINOK GELDİ
7 Haziran seçimleri öncesi bağımsız bakan olarak kabineye giren eski İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk, sürpriz bir şekilde geçici hükümette kendisine yer bulamadı. Öztürk'ün yerine eski İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın sınıf arkadaşı olan, Aksaray Valiliği'nden İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Selami Altınok seçim dönemi bakanı olarak atandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Ali Rıza Alaboyun, AK Parti'de 3 dönem milletvekilliği yaptıktan sonra siyasete ara vermeye karar vermişti. Bağımsız kontenjanından bakan oldu.

TOPÇU SÜRPRİZİ

Kabinede ülkücü camiadan Tuğrul Türkeş'in yanı sıra sürpriz bir isim de yer aldı. Türkeş, dört başbakan yardımcısından biri oldu. Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının ardından BBP Genel Başkanlığı yapan Yalçın Topçu, Kültür ve Turizm Bakanı oldu. HDP'li Ali Haydar Konca AB Bakanı, Müslüm Doğan ise Kalkınma Bakanı oldu. HDP'li iki bakan, başbakan yardımcılığı görevi alamadığı için MGK toplantılarına katılamayacak.

'KOALİSYON HÜKÜMETİ DEĞİL'

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Bu bir koalisyon hükümeti değil. Bir AK Parti hükümeti de değil. Partilerin kurdukları bir koalisyon veya hükümet ortaklığı da değil. Bu tek tek milletvekillerinin anayasal zorunluluk ve siyasi sorumluluk üstlenerek kurdukları bir hükümet. Ben bu çerçevede görevi kabul eden bütün arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum" dedi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise "Aynı şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Önemli olan ülkemiz ve milletimiz kazansın. 78 milyon ülke insanı, yöneticilerinden yarınlarının bugünden daha iyi olmasını bekliyor. Bize de düşen bu ülkenin bu milletin yarınlarını daha iyi yapabilmek için gücümüzün yettiği oranda çalışmak" diye konuştu. '

DEVLET EMRETTİ, KABUL ETTİK'

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirilen Yalçın Topçu, "Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Devlet emretti, biz de kabul ettik" açıklamasını yaptı. Kalkınma Bakanı olan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da barışın tesisi için toplumun tüm kesimlerine üzerine düşeni yapması çağrısında bulunarak, "Geçici hükümet inşallah ülkemiz için hayırlı olsun" dedi. ANKARA

1 SAAT 10 DAKİKA GÖRÜŞTÜLER
Türkiye tarihinin ilk seçim hükümeti, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında kuruldu. Davutoğlu geçici bakanlar kurulu listesini dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sundu. Davutoğlu 1 saat 10 dakika süren görüşmenin ardından Çankaya Köşkü'ne geçti. Bu sırada Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız, söz konusu kabulde, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan geçici Bakanlar Kurulu'nu onaylamış bulunmaktadır" denildi. Anayasa'nın 114. maddesi gereğince oluşturulan hükümetin TBMM'den güvenoyu alması gerekmiyor.

İŞTE 63'ÜNCÜ HÜKÜMET
Başbakan Ahmet Davutoğlu
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş
Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş (MHP Milletvekili)
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz
Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu (Bakanlık Müsteşarı)
İçişleri Bakanı Selami Altınok (İstanbul Emniyet Müdürü)
Adalet Bakanı Kenan İpek (Bağımsız Bakan, bakanlık eski müsteşarı)
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan (Akademisyen)
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu (Bakan Yardımcısıydı)
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun (eski Aksaray Milletvekili)
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin (Bağımsız Bakan, bakanlık eski müsteşarı)
Kültür Bakanı Yalçın Topçu: (Eski BBP Genel Başkanı, ülkücü camianın önde gelen isimlerinden)
AB Bakanı Ali Haydar Konca (HDP Milletvekili)
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci
Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan (HDP Milletvekili)
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem (Bakanlık Müsteşarı)
Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı (Bakanlık Müsteşarı)
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül

İLK BAŞÖRTÜLÜ BAKAN
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, kabineye giren ilk başörtülü bakan oldu. Gürcan, bakanlık haberini Mescid-i Aksa'da bulunduğu sırada Başbakan Davutoğlu'ndan aldı. Davutoğlu, telefonla aradığı Gürcan'a "Hayırlı olsun" dedi. 3 çocuk annesi Gürcan, İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapıyordu.

11 BAKAN BU KEZ KABİNE DIŞI KALDI

Seçim hükümetinde Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ile Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile 3 dönemlik milletvekili olmadıkları halde görevlerini bırakan AB Bakanı Volkan Bozkır ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam liste dışı kaldı.

GÖREV FERİDUN SİNİRLİOĞLU'NUN
Kabinede anayasanın öngördüğü bağımsız bakan kontenjanına 3 müsteşar atandı. Dışişleri Bakanlığı'na, bakanlığın uzun yıllar müsteşarlığını yapan Feridun Sinirlioğlu atandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na ise 3 gün önce müsteşarlığa atanan Cenap Aşçı getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini ise müsteşar Ahmet Erdem üstlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geniş tabanlı seçim hükümeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN