Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müziksiz ama görkemli bayram

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında eğlenceler iptal edildi. Ancak kutlamalarda gövde gösterisi yapılacak: Hürkuş ilk kez törenlerde uçacak, ATAK helikopterleri, Altay tankı törenlere katılacak

Müziksiz ama görkemli bayram
30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yarın düzenlenecek etkinlikler terörle mücadelede verilen şehitlerin aziz hatırasını incitmemek için müziksiz gerçekleşecek. Ancak görkemli olacak. 29 Ekim törenlerinde olduğu gibi 30 Ağustos kutlamalarında da ilkler yaşanacak. İşte Cumhurbaşkanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin koordinasyonu ile hazırlanan 30 Ağustos etkinliklerinin detayları:
GÖVDE GÖSTERİSİ: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı bünyesindeki firmalar tarafından yapılan askeri araç ve harp sistemleri ilk kez toplu halde törenlerde yer alacak. Hürkuş ilk defa uçuş gösterisi yapacak. Atak helikopterlerinin tamamı da ilk kez bir arada olacak. Leopar tanklarına ilave M60T ve Altay tankları geçiş törenlerine katılacak.
DEV BANDO: Atatürk Kültür Merkezi'ndeki programın bandosu ilk kez karma olacak. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nın yanında tüm kuvvetlerin bandolarından oluşacak dev bir bando görev alacak. Özel bir gösteri yapacak. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, tüfekli özel bir gösteri yapacak.
YABANCI ASKERLER: Ülkemizde, askeri okullarda eğitim alan 19 ülkenin askeri personeli bayrakları ile birlikte ilk kez törenlerde yer alacak. 16 Türk devleti tarihi ekibi şeref tribünü önünde yer alacak. Tören geçişindeki asker sayısı 600 artırılırken, ilk defa Kore Gazileri dışındaki diğer gaziler törenlerde yer alacak. Terörle mücadele gazileri de ilk defa yer alacak.
ERDOĞAN KONUŞACAK: Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki törenlerin aksine ilk defa bir selamlama konuşması yapacak. Erdoğan, 29 Ekim'de etkinliklerinde de ilk kez konuşma gerçekleştirmişti.
EĞLENCE YOK: Kutlamaların tüm faaliyetleri yerine getirilecek. Bunun içinde yer alan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşecek resepsiyon da iptal edilmedi ancak 1700 davetlinin yer alacağı resepsiyonda planlanan müzik dinletisi, armoni mızıkası konseri ve musiki heyetinin programı iptal edildi. Bu çerçevede tüm yurt dışı temsilcilikler ve valiliklere de kutlamalarda hassasiyete riayet edilmesi talimatı verildi. Resmi Gazete'de yayımlanan Başbakanlık genelgesinde de şenlik, konser ve kutlama faaliyetlerinin yapılmaması istendi.

ÇANAKKALE'Yİ YÜZEREK GEÇECEKLER

30 Ağustos kutlamaları kapsamında yarın 29'uncu Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması düzenlenecek. Çanakkale Rotary Kulübü'nce düzenlenen yarışlara 226'sı yabancı 608 yarışmacı katılacak. 21 farklı ülkeden 441 erkek, 167 bayan yarışmacı, boğazı yüzerek geçmeye çalışacak. Saat 10.00'da başlayacak yarış 105 dakika sürecek. Rotary Kulübü Başkanı Selçuk Aslan, yarışmalarda çok sayıda botun yanı sıra 105 cankurtaranın görev alacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müziksiz ama görkemli bayram
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN