Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hukukun ihtiraslara feda edilmesinin mazereti olamaz'

Yargıtay Başkanı Cirit, "Cemaat-cemiyet çıkarının toplum çıkarının yerine ikame edilmesinin, hukukun ihtiraslara feda edilmesinin mazereti, açıklaması olamaz" dedi.

Giriş Tarihi: 1.9.2015 11:19
'Hukukun ihtiraslara feda edilmesinin mazereti olamaz'
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Adli yılın açılışı dolayısıyla Yargıtay Birinci Başkanlığınca düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Elbette hakim ve Cumhuriyet savcılarının tutuklanması, adli ve idari soruşturmalara uğraması, görevden el çektirilmesi veya başkaca disiplin tedbirlerine muhatap olması, bir hukuk devleti için iftihar tablosu olamaz. Ancak her türlü cemaat-cemiyet çıkarının toplum çıkarının yerine ikame edilmesinin, hukukun bireysel veya grupsal ihtiraslara feda edilmesinin de hiç bir mazereti, açıklaması olamaz" dedi.

Türkiye Cumhuriyetinin, tehditlere karşı mücadele etme hakkı bulunduğunu ifade eden Cirit, şöyle konuştu:

"Her devlet gibi Türkiye Cumhuriyetinin de bağımsız ve egemen bir devlet olarak varlığını sürdürmesi için kendisine yönelen tehditlere karşı mücadele etme hakkı vardır. Hiç şüphe yok ki yürütülen mücadelenin hem iç hukuka hem de hukukun genel ilkeleri ile insan haklarına uygun olması gerekir. Son yıllarda, gündemin ön sıralarında yer alan davalarda temel kurallara aykırı şekilde yapılan adli işlemler, Türk kamuoyunu ciddi şekilde meşgul etmiş ve uluslararası alanda da bunun yansımaları olmuştur. Hukuka aykırı işlemlerin hedefi olan gazetecilerin, siyasetçilerin, hakim ve Cumhuriyet savcılarının, bürokratların ve kritik noktalardaki silahlı kuvvetler mensupları ile emniyet görevlilerinin toplum ve devlet hayatı açısından taşıdıkları önem dikkate alındığında, söz konusu ihlallerin adalet sisteminin rutin işleyişinden kaynaklanan münferit hatalardan ayrı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hukukun ihtiraslara feda edilmesinin mazereti olamaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN