Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MGK kararlarının takibi Türkeş'te

Yeni kabinede Bülent Arınç'tan boşalan Hükümet Sözcülüğü'ne Numan Kurtulmuş getirildi. Tuğrul Türkeş ise MGK kararlarının izlenmesinde görev alacak

Giriş Tarihi: 1.9.2015
MGK kararlarının takibi Türkeş'te
Geçici hükümette görev alan Başbakan yardımcılarının görev dağılımı belli oldu. Bülent Arınç'tan boşalan Hükümet Sözcülüğü görevi, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a verilirken. Kabinenin yeni ismi Tuğrul Türkeş ise MGK kararlarının takibini yapacak. Resmi Gazete'de yayımlanan genelgeye göre, yeni hükümette Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yardımcılarının görev dağılımı şöyle:
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU : MGK Genel Sekreterliği, MİT, Diyanet İşleri Başkanlığı, TOKİ, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı.
YALÇIN AKDOĞAN : Basın- Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, TRT, AA, RTÜK, Tanıtma Fonu Kurulu Genel Sekreterliği.
NUMAN KURTULMUŞ: Hükümet sözcüsü olarak atanan Kurtulmuş ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü, TİKA, AFAD ve Türkiye-İnsan Hakları Kurumu'ndan sorumlu olacak.
CEVDET YILMAZ: Ekonomik konularda genel koordinatör olarak çalışacak. Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü, Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü ve BDDK'dan sorumlu olacak.
TUĞRUL TÜRKEŞ: MGK kararlarının koordinasyon ve izlenmesi, Kıbrıs, Medeniyetler İttifakı Projesi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı. Bu arada Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etti.

ATAMALAR BAŞBAKAN'A BAĞLANDI
Geçici seçim hükümetinde atama yapılmasını kısıtlayan Başbakanlık genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, bazı istisnalar dışındaki naklen ve açıktan atamalar durduruldu. İvedi ve zorunlu halllerde yapılacak atamalar için Başbakanlık'tan izin alınacak. aHaber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bakanların atamalarını kontrol altına almaya çalışmıyoruz" dedi.

PERŞEMBE TEZKERE GÜNÜ
TSK'ya sınır ötesi operasyon yetkisi veren ve süresi 2 Ekim'de dolacak olan Suriye ve Irak tezkeresinin süresinin 1 yıl daha uzatılması bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. AK Parti, MHP ve CHP ile görüşerek tezkerenin perşembe günü görüşülmesi için Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırdı. Tezkerede, PKK ve DAEŞ tehdidi dikkat çekiliyor. Genel Kurul'da bağımsız bakanlar da yemin edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MGK kararlarının takibi Türkeş'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN