'Hukuk cemaate feda edilemez'

Giriş Tarihi: 2.9.2015
'Hukuk cemaate feda edilemez'

Hukukun cemaat çıkarlarına feda edilemeyeceğini belirten Yargıtay Başkanı: Bağımsız ve egemen bir devletin varlığını sürdürmesi için tehditlere karşı mücadele etme hakkı vardır

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı adli yıl açılış töreninde, terör ve paralel yapılanmaya yönelik net mesajlar verdi:

SİLAH SAHNE ALDI: Fikri silahla susturmak, toplum hayatını ve siyaseti bombayla şekillendirmek isteyenler yeniden sahne alıyor. Tasavvurlarındaki dünya resmini kanla çizmeye yeltenenler tarih boyunca hayal kırıklığı yaşamış, perdeyi hüsranla kapatmışlardır.

TERÖRE BORCUMUZ YOK: Kaynağı, etiketi, türü ve özel amacı ne olursa olsun, terörle mücadelemiz hukukla ve hukukun sınırları içinde kararlılıkla devam edecektir. Bu tür eylem ve girişimlerin içinde olanlara da adaletten başka, hiçbir borcumuz bulunmadığını güçlü biçimde vurgulamak isterim.

CEMAATİN DEĞİL, TOPLUMUN YARARI: Hakim ve Cumhuriyet savcılarının tutuklanması adli ve idari soruşturmalara uğraması, görevden el çektirilmesi veya başka disiplin tedbirlerine muhatap olması, bir hukuk devleti için iftihar tablosu olamaz! Ancak her türlü cemaat - cemiyet çıkarının, toplum çıkarının yerine ikame edilmesinin, hukukun bireysel ve grupsal ihtiraslara feda edilmesinin de hiçbir mazereti, açıklaması olamaz! Bazı üzücü gelişmelerin, bir sebep olmaktan çok, sonuç olduğunu unutmamak gerekmektedir.

HER DEVLET KENDİNİ KORUR: Her devlet gibi Türkiye Cumhuriyeti'nin de bağımsız ve egemen bir devlet olarak varlığını sürdürmesi için kendine yönelen tehditlere karşı mücadele etme hakkı vardır.

ERGENEKON VE BALYOZ MESAJI: Hukuka aykırı işlemlerin hedefi olan gazetecilerin, siyasetçilerin, hakim ve Cumhuriyet savcılarının, bürokratların ve kritik noktalardaki silahlı kuvvetler mensupları ile emniyet görevlilerinin toplum ve devlet hayatı açısından taşıdıkları önem dikkate alındığında, söz konusu ihlallerin adalet sisteminin rutin işleyişinden kaynaklanan münferit hatalardan ayrı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

YÜCE DİVANI BİZE VERİN: Yıllar içinde edinilen deneyim, zengin içtihat birikimi dikkate alındığında Yüce Divan görevinin Yargıtay'a verilmesi uygun olacaktır.

HAVALANDIRMASI OLMAYAN BİNALARDA HİZMET: Havalandırması dahi sağlıklı olmayan odalarda yürütülen yargı görevi fedakar meslektaşlarımızın özverisiyle yürütülmektedir. Dosya yığınları Birinci Başkanlık makam odasına kadar ulaşmıştır.

KADINA ŞİDDET RUH SAĞLIĞIMIZI BOZUYOR: Kadına karşı şiddet ve cinsiyet ayrımcılığının temelinde toplumsal yapı ile eğitim sisteminden kaynaklanan sorunlar olduğu gerçeğini göz ardı etmeden hukuk sistemi açısından da meselenin ele alınması yararlı olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hukuk cemaate feda edilemez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN