Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şii örgüt Bağdat'ta 18 Türk’ü kaçırdı

Irak'ın başkenti Bağdat yakınlarındaki stat inşaatında çalışan Türk vatandaşı 3 mühendis, 1 muhasebeci, 14 işçi, askeri üniformalı ve maskeli kişilerce kaçırıldı. Kendilerini Şii örgüt Es Selam üyeleri olarak tanıtan 40 kişilik grubun, baskında Türk işçileri özellikle seçtiği belirtildi

Giriş Tarihi: 3.9.2015
Şii örgüt Bağdat'ta 18 Türk’ü kaçırdı
Irak'ın başkenti Bağdat'ta Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Sadr bölgesinde dün sabah saat 03.00'te yüzleri maskeli ve üniformalı kimliği belirsiz kişilerce Nurol İnşaat'a bağlı stadyum stat baskın düzenlendi. İnşaata 20'ye yakın araç ile gelen 40'a yakın kişi şantiyenin güvenlik görevlilerini bağlayarak etkisiz hale getirdi. 18 Türk çalışan yerel saatle sabaha karşı karavanlarından zorla çıkarılarak arazi araçlarına bindirilip kaçırıldı.

Şİİ ES SELAM ÖRGÜTÜ
Grubun inşaata gelinceye kadar geçtiği birçok kontrol noktasında kendisini Şii Es Selam örgütü olarak tanıttığı öğrenildi. Kaynaklar Es Selam'ın Mukteda El Sadr hareketine bağlı olduğunu ve bu güne kadar böyle bir eylem yapmadığını söyledi. Bu durum kaçıran kişilerin örgütün adını kullanmış olabileceği iddiasını gündemi getirdi.

KAMERALAR İNCELENİYOR

Irak Başbakanı Haydar El Abadali de işçiler için devreye girdi. El Abadali'nin talimatıyla istihbarat ve emniyet birimlerinden oluşan bir komisyon kuruldu. Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Saad Maan işçilerin Bağdat'ın kuzey doğusundaki Habibiye bölgesinde tutulduğunu açıkladı. Bağdat İl Genel Meclisi Güvenlik Komisyonu Üyesi Sad el-Matlabi de başlatılan inceleme kapsamında olay yeri ve çevresindeki güvenlik kameralarının incelemeye alındığını bildirdi.

3 METRELİK DUVARI AŞTILAR

Nurol Holding CEO'su Uğur Doğan, 18 işçinin kaçırılmasına ilişkin ayrıntıları SABAH'a anlattı. Doğan, "Dışişleri Bakanlığı, büyükelçiler aracılığıyla olayı takip ediyor. Biz de Nurol Holding olarak Irak emniyet birimlerine başvurduk. Holding bünyesinde bir kriz merkezi oluşturduk. İşçilerin ailelerine ulaşıldı" dedi. Doğan, yaşanan olayı şu sözlerle anlattı: "Grup Iraklı güvenlikçileri etkisiz hale getirmiş. Silahlarını almış. Kim olduklarına dair herhangi bir bulgu yok. Bölgedeki güvenlik zafiyetini bildiğimiz için şantiyenin etrafı beton duvarlarla çevrildi. Bu üç metrelik duvarlar aşılmış. Kapılar kırılmış. Profesyonelce bir şekilde planlanmış bir saldırı. Güvenlik endişesi nedeniyle bu şantiyedeki personel sayısı da azaltılmıştı. Şu ana kadar fidye talebi yok. Siyasi bir niteliği var mı bakıyoruz. İşçilerimizi sağ salim aldıktan sonra şantiyenin tamamını boşaltıp bütün işçileri Ankara'ya getireceğiz."

30 BİN KİŞİLİK STADYUM
Nurol Holding, Sadr Şehri Stadyum Kompleksi projesi dahilinde bölgede 30 bin kişilik bir stadyum inşa ediyordu. Proje kapsamında ayrıca, antrenman sahaları ile bir de otel yapılıyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şii örgüt Bağdat'ta 18 Türk’ü kaçırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN