Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu İbadi'yle telefonda görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar El İbadi'yle telefonda görüştü.

Giriş Tarihi: 4.9.2015 19:13 Güncelleme Tarihi: 4.9.2015 19:16
Başbakan Davutoğlu İbadi'yle telefonda görüştü
Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak'ta kaçırılan 18 Türk vatandaşı için Irak Başbakanı İbadi ile yaptığı telefon görüşmesinde Davutoğlu, "Kaçırılan işçilerimiz sadece kendi rızklarını kazanmak için değil, Irak ekonomisine ve Irak'ın yeniden imarına katkıda bulunmak için oradalar" ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, görüşmede, kaçırılan Türk işçilerle ilgili gelişmeleri bizzat takip etmesi ve Irak güvenlik güçlerinin Türk vatandaşlarını kurtarmak için gösterdikleri çaba dolayısıyla İbadi'ye teşekkür etti ve bu süreçte her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını vurguladı.

"ÖRGÜTÜN MÜHİMMAT DEPOLARI VE EĞİTİM KAMPLARI IRAK'IN KUZEYİNDE"

Terör örgütü DAEŞ'e karşı koalisyon güçleriyle birlikte operasyonların sürdüğünü anımsatan Davutoğlu, Irak'ı bu terör örgütünden kurtarmak için de Türkiye'nin her türlü çabayı göstermeye hazır olduğunu İbadi'ye iletti.

Davutoğlu, görüşmede, PKK terör örgütünün 7 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye'de gerçekleştirdiği terör eylemleri, güvenlik güçleri ve sivilleri hedef alan saldırılarına değinerek, örgütün mühimmat depoları ve eğitim kamplarının Irak'ın kuzeyinde bulunduğunu, bu nedenle de hava operasyonları ile bu noktaların imha edilmesinin amaçlandığını aktardı.

Davutoğlu, görüşmede İbadi'ye, "Operasyonların hedefi asla Iraklı ya da Kuzey Irak'taki Kürt kardeşlerimiz değildir, silahlar bırakıldığı an operasyonlara da gerek kalmaz" dedi.

SEÇİM SONRASINDA BAĞDAT'I ZİYARET İHTİMALİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinden sonraki ilk ziyaretlerinden birini Bağdat'a yapmak istediğini ifade etti.

Irak Başbakanı İbadi de işçilerin kurtarılması için her şeyi yaptıklarını, en kısa zamanda iyi haber almak için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'nin Irak güvenlik güçlerini eğitmek de dahil yaptığı katkılara teşekkür eden İbadi, Irak topraklarının Türkiye'ye dönük saldırılarda kullanılmasını asla tasvip etmediklerini, bunun için her türlü işbirliğine açık olduklarını kaydetti.

İbadi, seçimlerde Davutoğlu'na başarı dileklerini de iletti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu İbadi'yle telefonda görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN