Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan dünyaya insanlık dersi

Başbakan Ahmet Davutoğlu B20 Türkiye konferansında konuştu.

Giriş Tarihi: 4.9.2015 11:09 Güncelleme Tarihi: 4.9.2015 12:22
Davutoğlu'ndan dünyaya insanlık dersi

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

11 Eylül sonrası ekonomik deprem yaşandı. Türkiye'nin etrafında 6 ülkede merkezi hükümette ciddi sorunlar yaşandı. Tüm toplum kesimlerine seslenmek istiyorum, siyasi istikrarsızlık, ideolojik çatışmalar, ekonomik krizler yaşanırsa kötü senaryolar yaşayabiliriz. Tüm dünya liderleri için artık bir araya gelme vaktidir. Gençler arasındaki işsizlik çok önemli bir zorluk.

Kriz çağındayız. Zamanında vereceğimiz karar sayesinde bu krizler ya başarı hikayesi olur ya da insanlığın geleceği için sorun olur.

Ekonomik krize ortak bir şekilde yanıt vermeliyiz. G20 bütün bu sorunların ele alındığı bir platform olabilir. Global küresel pazarlar oldukça oynak. Bu iş dünyası ve dünya liderlerinin önündeki en büyük sorun. Çünkü ekonominin öngörülebilirliğini görmek isteriz. Gelişmekte olan ekonomilerin dinamizmi olmazsa büyümeyi de arttıramayız.

SURİYE'DEN AİLE OLARAK ÇIKTI, ŞİMDİ...

Eminiz hepiniz 3 yaşındaki Alya'nın cansız bedenini görmüşsünüzdür. Bu çocuklar nerede doğacaklarına kendileri karar vermiyor. Ancak bizim kararlarımız, yanlış kararlar onların geleceğini şekillendiriyor. Milyonlarca mülteci, milyonlarca kadın yaşlı, baskıcı bir rejimin ve aynı zamanda terör örgütlerin mağduru.

Türkiye ekonomisi büyük bir ekonomi değil "Son 4 yılda 6 milyar dolardan fazla para harcadık. Bazı Türk şehirlerden Kilis gibi… Türk vatandaşlarının sayısı Suriyelilerden az. Hiçbir şekilde bu göçmenlere karşı gösteri yapıldığını görmüyorsunuz. Kapılarımız her zaman onlara açık olacak. Sayın konuklar bir saniyeliğini Abdullah El Kurdi'yi aradım. Aylan ve Galip isimli iki oğlunu ve eşini kaybetti. Bir dakika düşünün, tüm ailenizi kaybetmiş olsaydınız ne düşünürdünüz. Tüm dünya liderlerine, tüm aydınlara bir çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen mültecileri düşünün. Bu hepimiz için sınav olacak.

Son 4 bu kadar mültecinin olmadığı bir çözüm önerdik ancak kimse bizi duymadı diyen Başbakan Davutoğlu "Bugün artık beraber hareket etme zamanıdır. Barışa ulaşmanın en iyi yolu birbirine bağlı ekonomilerdir. Ekonomi barış için en iyi yöntemdir. Ekonomik düşüş siyasi ve insani kriz için de en önemli sebeptir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan dünyaya insanlık dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN