ı 'ya isyan etti!

Giriş Tarihi: 4.9.2015 12:37 Güncelleme Tarihi: 4.9.2015 14:49
Şemdinli halkı PKK'ya isyan etti!

Hakkari'nin İlçesi Konur Vadisi'nde yer alan 'Mehendi-1' köprüsünün 'lı teröristler tarafından patlayıcılarla kullanılamaz hale getirilmesine, bölgede bulunan köylerde yaşayanlar ile gösterdi.

Ulaşımlarının kesildiğini söyleyen yaklaşık 400 köylü, köprünün bulunduğu bölgede protesto ü gerçekleştirdi.

Geçen 4 Ağustos'ta, Konur Vadisi'ndeki, ile Konur Köyü arasındaki 'Mehendi-1' köprüsü, 'lı teröristler tarafından konulan patlayıcıların infilak ettirilmesiyle kullanılmaz hale getirildi. PKK'lı teröristler, 2 Eylül'de ise ilçeye ulaşımın sağlandığı, Gülkan Vadisi'nden içinden geçen diğer yol üzerindeki köprüyü de aynı şekilde kullanılamaz hale getirdi.


KÖYLÜLER, PKK'YI PROTESTO ETTİ

Bölgede yaşayan köylüler, bu duruma gösterdi. Bölge ı ayrıca PKK'lı teröristlerin Su Gediği bölgesinde bulunan GSM şirketlerine ait baz istasyonlarını yakarak kullanılamaz hale getirmesine de isyan etti. Yolları kesilen, cep telefonlarını kullanamayan Konur ve Uğuraçan köyleri ile bu köylere bağlı Aktütün, Dereyanı ve Yeşilbayır mezlarında yaşayan yaklaşık 400 kişi, dün, 30 minibüs ile Mehendi bölgesine gelerek, PKK'lılar tarafından tahrip edilen köprüye doğru yürüyüşe geçti.

ARAZİ VE MERALARI KULLANAMIYORLAR

Köylüler, hayatla bağlantılarının kesilmesini istemediklerini söyledi. Ayrıca, Mehendi - Su Gediği istikametine hayvanlarını geçirmelerine, o bölgede bulunan arazilerini, meralarını kullanmalarına PKK'lı teröristler tarafından tarafından izin verilmediğini de söyleyip, buna da tepki gösterdi.

EN BÜYÜK ASKER SLOGANLARI

Protesto yürüyüşü sırasında bölgeye gelen askerler, köylüler tarafından alkışlarla karşıladı. Kalabalıktan, 'En büyük asker bizim asker' sloganı yükseldi.


TERÖRİSTLERİN TELSİZ KONUŞMALARI


Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, PKK'lı teröristlerin, bölgedeki günlük hayatı etkileyen bu tür eylemlerin yapılması yönünde kendi aralarında telsiz konuşmaları yaptıkları tespit edildi. Teröristlerin aralarında yaptıkları konuşmalar şöyle:

- Bölgede halk olaylara çok tepkisiz ve isteksiz. Uyuz halkın tepki verebilmesi için toplumu harekete geçirecek önemli bir durumun veya şartların yaratılması gerek. Bu bölgede köprülerin, GSM istasyonlarının tahrip edilerek halkın yaşamının zorlaştırılması, bu şartların yaratılması...

- Mehendi bölgesinde benzer eylemler yaıpıp, bölgeki halkı açlık ve yokluğa mahkum ederek kendi tarafımıza çekelim.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şemdinli halkı PKK'ya isyan etti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN