Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MHP, Meclis'te artık dördüncü parti oldu

MHP, Başbakan Davutoğlu'nun seçim hükümeti davetini kabul eden Tuğrul Türkeş'i partiden ihraç etti. TBMM'deki milletvekili sayısı 79'a düşen MHP, HDP'nin ardından dördüncü parti konumuna düştü

Giriş Tarihi: 6.9.2015
MHP, Meclis'te artık dördüncü parti oldu
MHP Merkez Disiplin Kurulu (MDK), Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun davetini kabul ederek Geçici Seçim Hükümeti'nde Başbakan Yardımcılığı görevini kabul eden MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'i ihraç etti. Türkeş'in ihracıyla Meclis'te oy farkı ile HDP'nin önünde yer alan ve 3'üncü parti olan MHP, 79 milletvekiline düştü. HDP, 80 milletvekiliyle TBMM'de 3'üncü parti konumuna yükseldi. Partiden yapılan yazılı açıklamada tedbirli olarak kesin çıkarma cezası ile cezalandırılması istemiyle MDK'ya sevk edilen Türkeş hakkında düzenlenen disiplin soruşturması dosyasının müzakere edildiği, gizli oylama-açık tasnif usulü ile oylama yapıldığı ve Türkeş'in parti üyeliğinden kesin çıkarma cezası ile cezalandırılmasına, oybirliği ile karar verildiği kaydedildi.

7 GÜN BEKLEDİLER

Parti Tüzüğü, 'tedbirlik sevk' olduğu için 7 günde karar verilmesini ve Türkeş'in de savunmasını yazılı ya da sözlü olarak bu sürede yapmasını gerektiriyordu. MDK, Türkeş'in Meclis'teki makamına tebligatın yapılmasından sonra geçen 7 günlük süreyi bekledi ve ondan sonra toplantıyı yaptı. Böylece Türkeş'in Asliye Hukuk Mahkemesi ve sonrasında Yargıtay'a yapacağı bir itirazda, şekil şartından ihraç kararının bozulmasının önüne geçildi.

YETKİSİ YOKTU

Edinilen bilgiye göre Türkeş'in ihraç kararı gerekçesinde "Partiyi ve parti yetkililerini gerçek dışı iddia ve gerekçelerle şikayet etmek ve parti yetkililerinin bilgisi olmadan, parti adına resmi makamlarla muhatap olmak" ifadesi de yer aldı. Gerekçede, "Partiyi şahsi menfaatlerine alet etmek, partinin birlik ve bütünlüğünü ciddi şekilde bozacak ve genel başkan, genel sekreter ve hiyerarşide bulunan görevlilere ve parti organlarına karşı ağır disiplinsizlik teşkil edecek, manevi şahsiyetlerini rencide edecek davranış ve faaliyetlerde bulunmak" suçlaması da yer aldı. "Kesin ihraç" kararı verildiği için Türkeş'e partiye dönüş yolu kapatıldı. Ancak Türkeş'in Asliye Hukuk mahkemelerine, karara itiraz için müracaat etme hakkı bulunuyor. Buradan da bir sonuç alınamazsa, temyiz için Yargıtay'a konuyu taşıyabilecek. Türkeş, kararın duyulmasının ardından, "Ben yorumumu önceki gün yaptım, söyleyeceklerimi söyledim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP, Meclis'te artık dördüncü parti oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN