Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ'ye gizli tanık darbesi...

Üsküdar'da polisin bastığı Paralel örgütün himmet toplantısına dair istihbaratı, bir dönem örgütte yer alıp sonra ayrılan 'Ertuğrul' kod adlı gizli tanığın verdiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 7.9.2015
FETÖ'ye gizli tanık darbesi...
İstanbul Üsküdar'da geçtiğimiz hafta himmet toplantısı yaparken basılan FETÖ üyesi işadamlarına yönelik operasyonun şifreleri çözülüyor. Operasyonun istihbaratının "Ertuğrul" kod adlı gizli tanık tarafından verildiği belirlendi. Bunun üzerine örgüt, bir süre içlerinde bulunup, eylemlerinden rahatsızlık duyarak gizli tanık olmaya karar veren Ertuğrul'un peşine düştü. Ertuğrul'un kimliğini deşifre edebilmek için FETÖ'nün Emniyet ve Adliye'deki tüm unsurlarının harekete geçtiği, toplantılara bir süre ara verme kararı aldıkları da öğrenildi.

YER VE SAAT VERDİ, POLİS BASTI
"Ertuğrul" adlı gizli tanığın, toplantıyla ilgili, mali polise, ilki 20 Ağustos'ta olmak üzere, geçen ay 2 kez ifade verip ihbarda bulunduğu belirlendi. Bu bilgiler ışığında buluşmanın, FETÖ'nün mütevelli heyet toplantısı olduğu, örgüte finans sağlamanın yanısıra yaklaşan Kurban Bayramı'nda kurban ve deri bağışı konularının ele alındığı tespit edildi. FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen yardım vakfından (Kimse Yok Mu) bir üyenin de toplantıda hazır bulunduğu kaydedildi. İstanbul mali polisi ise FETÖ'ye mali kaynak sağladığına ilişkin bir süredir incelenen, Üsküdar Bulgurlu Mahallesi'ndeki "İsim Tescil İnternet Teknolojileri A.Ş." firması ile ilgili soruşturmayı, gizli tanığın verdiği bilgilerden hareketle soruşturma ile birleştirip savcılığa sundu. Ertuğrul ifadesinde, Üsküdar'daki firmaya ait 5 katlı binada her salı akşamı mütevvelli heyeti toplantıları yapıldığını, Paralel Yapı'nın bölgedeki iş ve işleyişinin finanse edilmesine yönelik kararlar alındığını bildirdi. Toplantıya katılan kişilerin kimliklerine ilişkin de ayrıntılı bilgiler verdi. Bunun üzerine, İstanbul polisi geçen salı günü saat 21.00'de verilen adrese baskın düzenledi.

BASKINDA İTİRAF ETTİ
Şüphelilerden biri, Kurban Bayramı'ndaki para trafiği ve Paralel Yapı'nın faaliyetlerine ilişkin notları parçalarken yakalandı. Polis, yırtılan kâğıdı birleştirip delil dosyasına koydu. Odada, Fetullah Gülen'e ait CD ve kitaplar dikkati çekerken, cep telefonlarının başka bir odaya bırakıldığı görüldü. Odadaki bir şüpheli ise Gülen grubuna mensup mütevelli heyeti üyesi olduklarını, her salı burada toplandıklarını itiraf edip tutanağı imzaladı. Gözaltına alınan 17 kişiden 8'i serbest bırakıldı. Mahkemeye sevk edilen, "Ferhat Tunalı" kod adlı Abdullah Büyük'ün de aralarında bulunduğu 9 kişi için ise adli kontrol kararı verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ'ye gizli tanık darbesi...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN