Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti'de tek aday var!

12 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilecek AK Parti kongresi öncesi ortaya atılan "başka adaylar da var, Binali Yıldırım da aday" şeklindeki iddialar asılsız çıktı. Parti kaynaklarından alınan bilgiye göre AK Parti'nin Olağan Büyük Kongresi'nde tek aday; Ahmet Davutoğlu.

Giriş Tarihi: 10.9.2015 22:55 Güncelleme Tarihi: 10.9.2015 22:59
AK Parti'de tek aday var!
40 BİN KİŞİNİN KATILMASI BEKLENİYOR

AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi, Cumartesi günü Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek. Kongreye yaklaşık 40 bin partilinin katılması bekleniyor. Geniş güvenlik önlemlerinin alınacağı kongre için, yaşanan terör olayları nedeniyle coşkulu bir program hazırlanmadı. Kongreye başta AK Parti'nin kurucuları olmak üzere üst düzey noktalarda görev almış isimleri davet edildi. Partinin kurucularından eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de davetliler arasında. Başbakan Davutoğlu'nun telefonla davet ilettiği Gül'ün kongreye gelmesi bekleniyor.

3 DÖNEM KURALI DONDURULACAK

Başbakan Davutoğlu'nun seçim startını vereceği kongrede, istikrarın altı çizilecek. Son terör olayları bağlamında Türkiye'nin birlik ve beraberliğine vurgu, Davutoğlu'nun konuşmasında önemli yer tutacak. Kongrenin önemli gündem maddelerinden biri tüzük değişikliği olacak. AK Parti Tüzüğü'nde yapılacak bir değişiklikle 3 dönem kuralı dondurulacak. 25. Parlamento, erken seçime gittiği için milletvekilleri mevcut dönemlerini koruyacak. Yani 7 Haziran sonrasında 3 dönemlik olan milletvekilleri de 1 Kasım seçimlerinde listelerde yer alacak. Tüzükte yapılacak bir başka değişiklikle "Kurucu Değerler Kurulu" oluşturulacak. Parti yönetiminden bağımsız olacak ve vatandaştan gelecek şikâyetleri ele alacak olan Kurul, bakanlar, milletvekilleri ve belediye başkanlarını "şeffaflık" açısından denetleyebilecek. Kurucu Değerler Kurulu'nun üyeleri de kongrede seçilecek. Kongre ile parti yönetiminde de değişikliğe gidilecek. Partiyi seçime taşıyacak 50 kişilik MKYK'nın yarısına yakının değişmesi bekleniyor.

ÖYLE BİR BAŞVURU YOK

Son günlerde siyaset kulislerinde konuşulan, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da aday olacağı ve imza toplandığı yönündeki haberlere rağmen, bu yönde bir başvuru olmadığı da gelen bilgiler arasında.

Habertürk/Volkan YANARDAĞ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'de tek aday var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN