Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: Demirtaş Kandil'e neden yürümüyor?

Giriş Tarihi: 10.9.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 10.9.2015 18:51
Davutoğlu: Demirtaş Kandil'e neden yürümüyor?

Başbakan Ahmet Davutoğlu A Haber'de gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu Demirtaş ve beraberindeki heyetin Cizre'ye yürümek istemesine ilişkin, "Demirtaş Kandil'e neden yürümüyor" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

BURASI SURİYE DEĞİL

Şu anda hangi heyet olursa olsun AK Parti'den de heyet gitse, oradaki kamu düzeni bağlamında alınan tedbirlere uymak zorunda. Burası Suriye değil, öyle kafasına göre herkes kanton falan ilan edemez. Demokratik hukuk devletinde yönetim sisteminin ne olduğu, nasıl yürüyeceği belli. HDP'liler önce kamu düzenini savunmalı.

KUZEY IRAK'A YAPILAN OPERASYONLAR

Gerektiğinde giriliyor ama kapsamlı bir kara operasyonu başlamış değil. Gerektiğinde silahlı güçlerimiz, özel birliklerimiz girerek, geri çıkıyorlar. 2008'de olduğu gibi kapsamlı bir harekat ihtiyaç olursa da başlar.

Barzani ile her an temas halindeyiz.

İMRALI İLE GÖRÜŞME OLACAK MI?

İmralı ile görüşmemizi gerektiren bir durum yoktur. İmralı ile geçmişte yapılan görüşmelerin ana odağı silahsızlanmaydı. Silahsızlanmayı, silahların Türkiye'yi terki...2013'te bu çerçevede yapılan görüşmelerdi. Şu anda böyle bir irade, böyle bir yaklaşım, böyle bir perspektif oluşmadan görüşmenin bir anlamı yok.

MHP sıkıyönetime çok meraklı. Sıkıyönetim ilan etsek terör memnun olur.

SEÇİM ERTELENSİN ÇAĞRILARI

Seçim zamanında yapılacak.

CİZRE'DEKİ TERÖR OLAYLARI

HDP Cizre'ye yürüyor da Kandil'e neden yürümüyor? Cizre'de tek bir sivil kayıp yok. Cenazeyi belediye kaldırır, polis mi kaldırır?

Demirtaş 6-7 Ekim'deki gibi kışkırtıcılık yapıyor.

BASINA VE PARTİLERE SALDIRILAR

Bu saldırıları şiddetler kınıyorum. Türkiye'de cezayı yargı verir.

BARIŞ YÜRÜYÜŞÜ

Herkesin katılacağı bir barış yürüyüşü için değişik sendikalardan ve sivil toplum kuruluşundan, DEAŞ ve PKK terörüne karşı bir teklif gelmişti. Bugünlerde de böyle bir çalışma içinde olduklarını biliyorum. Bunun olması halinde tabii ki destek veririz. Önemli olan barış içinde olması, halkın tepkilerini açıkça dile getirebilmesi. Ama kesinlikle şiddete, ötekileştirmeye, etnik ya da mezhebi anlamda bir karşıtlığa yol açmaması lazım.

AK PARTİ'NİN OY ORANLARI

Tek parti iktidarına gidecek şekilde güçlendirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Oylar istikrara yöneliyor. Partimizin oylarında yükseliş trendi var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Demirtaş Kandil'e neden yürümüyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN