Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TRT'den 'Zaman' gazetesine yalanlama

TRT'nin, elektrikten fazladan tahsilat yapmak istemesi gibi bir durum söz konusu olmadığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 11.9.2015 21:37
TRT'den 'Zaman' gazetesine yalanlama
TRT'den yapılan açıklamada, bir gazetede ve gazetenin sosyal medya hesabında, "TRT elektrikten 150 milyon lira fazla almak istedi, Danıştay reddetti" başlıklı yazıya yer verildiği, söz konusu yazı ve içeriğinde kamuoyunu yanıltıcı bilgi ve ifadelerin yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, "04/12/1984 tarihli ve 3093 sayılı TRT Kurumu Gelirleri Kanunu'nun 4. maddesinin değişik (c) bendine göre, nihaitüketiciye elektrik enerjisi satışı yapan lisans sahibi tüzel kişiler, iletim, dağıtım ve perakende satış hizmetlerine ilişkin bedeller hariç olmak üzere, elektrik enerjisi satış bedelinin yüzde ikisi tutarındaki payı faturalarında ayrıca göstermekte ve bu kapsamdaki bedelleri kurumumuza intikal ettirmektedir" denildi.

Elektrik enerjisine ilişkin tarifelerin ise bu alanda düzenleyici ve denetleyici kurum olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Anılan Kurulun 2011 yılında aldığı bir karara karşı, hukuka aykırı olduğu gerekçesi ile Kurumumuz tarafından dava açılmış ve Danıştay 13'üncü Dairesi, anılan Kurul Kararının 3093 sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinin (c) bendindeki düzenlemeye aykırı olduğu gerekçesi ile 26.10.2011 tarihinde oybirliği ile yürütmeyi durdurmuş ve bu karara karşı yapılan itiraz da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 11.10.2012 tarihli kararı ile reddedilmiştir. Bilahare, daha önce oybirliği ile yürütmeyi durduran Danıştay 13'üncü Dairesi, 24.02.2015 tarihinde oyçokluğu ile bu defa davanın reddine karar vermiş olup, bu karar da Kurumumuzca temyiz edilmiştir. Yargılama süreci halen devam etmektedir. Yargı kararlarına uyulma zorunluluğu da herkesçe bilinen bir husustur.

Dolayısıyla, TRT Kurumu, öteden beri 3093 sayılı Kanun ile belirlenen gelirlerini tahsil etmekte olup elektrikten fazladan tahsilat yapmak istemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kamuoyuna TRT kurumunun yasalara aykırı gelir elde etme gayreti içinde olduğu izlenimi uyandıracak şekilde haber yapılması yanıltıcı olup Basın Meslek İlkelerine de ters düşmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TRT'den 'Zaman' gazetesine yalanlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN