sinde tartışmalı restorasyon

Giriş Tarihi: 26.9.2015 10:47 Güncelleme Tarihi: 26.9.2015 13:18
Selçuklu türbesinde tartışmalı restorasyon

’taki hükümdarı 1. İzzeddin Keykavus’un sinin restorasyonunun oldukça tartışmalı olduğu ortaya çıktı. Tarihi Şifahiye Medresesi içinde yer alan türbenin 2011 yılında geçirdiği restorasyon sonrasında çekilen fotoğraflar, türbenin iç bölümündeki sandukaların orijinal bölümleriyle, restore edilmiş bölümler arasında büyük bir uyumsuzluk olduğunu gözler önüne seriyor.

1220 yılında veremden ölen İzzettin Keykavus 'ta kendi yaptırdığı Şifahiye Medresesi'nin içerisinde bulunan ye defnedildi. Kare planlı türbe ongen tuğla örgülü bir kasnağa sahip kubbe ile örtülü ve sivri külahlı. Türbede 1. İzzeddin Keykavus yanında aynı hanedana ait on iki mezar sandukası daha yer alıyor.

Türbenin cephesinde ise sanatının zengin çini süslemeleri bulunuyor. Türbenin geometrik geçmeler, yıldızlar, kufi yazılar, mavi, lacivert, firuze ve beyaz renklerden oluşan süslemeleri şifahanenin en önemli bölümünü oluşturuyor. Sağ pencere üstündeki alınlıkta yazılana göre bu çini süsleme, Ahmed Bekirül Marendi tarafından yapıldı. Tıp öğrenimi ve hastane amaçlı kullanılan Şifahiye Medresesi de Selçuklu döneminin şaheserlerinden sayılıyor. Medrese 1220 tarihli en eski vakfiyeye sahiptir

Bu onarım çalışmalarını yapan taş oyma ustası Necdet Çekmen, Haziran 2011'de AA'ya yaptığı açıklamada bir Selçuklu sultanının türbesini onarmaktan büyük onur duyduğunu ve çalışmaları yaparken çok heyecanlandığını belirtmişti.

Çekmen açıklamasında, Sultan 1. İzzeddin Keykavus'un türbesinin dış bölümünde hasar gören tuğla ve bezemeleri tamir ettiklerini söylemişti.

Türbenin iç kısmında ise İzzeddin Keykavus'un mezarı başta olmak üzere sandukaların çini boyamalarını yaptığını belirten Çekmen, bu boyaların yaklaşık 300-500 yıl daha kalabileceğini anlatmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selçuklu türbesinde tartışmalı restorasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN