Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: Esad'sız bir Suriye'ye ihtiyaç var

BM Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Davutoğlu: Trajedinin sona ermesi için Suriye halkının meşru bir devlete ihtiyacı var. Esad'sız ve DAEŞ'siz bir Suriye'nin oluşması için çalışmalarımızı devam ettireceğiz

Giriş Tarihi: 1.10.2015
Davutoğlu: Esad'sız bir Suriye'ye ihtiyaç var
Merakla beklenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, Suriye'nin geleceğine ilişkin önemli mesajlar veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Esad'sız bir Suriye'ye ihtiyaç var" dedi. Davutoğlu özetle şunları söyledi:

AYLAN'I UNUTMAYIN:
3 yaşındaki Aylan'ın trajik hikayesi bize BM'nin niçin var olduğunu hatırlatmalı. İyi şeyleri yapabilmek için çabalarımızı bir araya getirmeliyiz ve hiç gecikmeden bugün insanoğlunun karşı karşıya kaldığı karmaşık ve trajik olaylara karşı mücadele etmeliyiz.

KAPILARIMIZ AÇIK OLACAK:
Türkiye 2 milyondan fazla Suriyeli ve 200 bin Iraklı'ya koruma sağlayarak şuanda dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke haline geldi. Kapılarımız, kalplerimiz açık olmaya devam edecek. Çünkü biz savaş ve zulümden kaçan insanları kucaklıyoruz. Şuana kadar 8 milyar dolara yakın kaynak harcadık. Uluslararası yardımlar ise 417 milyon dolarda kaldı.


GÜVENLİ BÖLGE ŞART:
Bu trajedinin sona ermesi için Suriye'de halkın meşru bir devlete, hükümete ihtiyacı var. Uluslararası toplum, o tarihe kadar bu insanlara güvenli bir bölge sağlamalı. Hem rejimin hava bombardımanından korunmalılar hem de DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin kara saldırılarından. Esad'sız bir Suriye'ye ihtiyaç var. Bir tiran olup, varil bombaları ve kimyasal silahlarla halkını öldürüyor.

ESAD'SIZ BİR SURİYE:
DAEŞ'le mücadele etmek, DAEŞ'i ortaya çıkaran şartları yok etmekten geçer onun için Esad gidene kadar bu süreci devam ettireceğiz. Demokratik, çok kültürlü, Esad'sız ve DEAŞ'sız bir Suriye'nin oluşması için çalışmalarımızı devam ettireceğiz. O çerçevede müttefiklerimizin, ortaklarımızın, dostlarımızın Türkiye ile birlikte her türlü terörle mücadele konusunda birlikte dayanışma göstermesini bekliyoruz.

FİLİSTİN BAĞIMSIZ OLACAK:
Filistin bir gün bağımsız olacaktır. Sayın Abbas'ın da söylediği gibi Doğu Kudüs'ün başkenti olduğu bir Filistin devletini hep birlikte kutlayabileceğiz, en yakın zamanda. Yasa dışı yerleşimlerin ve ihlallerin kutsal alanlara, özellikle Harem-i Şerif'e, Mescid-i Aksa'ya yönelik devam etmesi kayıtsız şartsız durdurulmalıdır ki barış sürecinden bahsedebilelim.

DESTEK BEKLİYORUZ:
Türkiye her türlü terörle mücadele etmektedir. Bunun içerisine DAEŞ ve PKK ile olan mücadele dahildir. Terörle mücadele faaliyetlerimiz ve bu amaçla uluslararası işbirliğine yönelik katkılarımız partnerlerimiz tarafından çok iyi bilinmektedir. Biz de bu çerçevede partnerlerimizden önemli destekler bekliyoruz.

MÜLTECİLER İÇİN SORUMLULUK ALIN
Başbakan Ahmet Davutoğlu BM Genel Kurulu'na hitabından önce de İnsani Yardım Zirvesi konusundaki yüksek düzeyli toplantıda açılış konuşması yaptı. Uluslararası topluma mülteciler için sorumluk alma çağrısında bulunan Davutoğlu, "G20, G7, G77 gibi grupların üyesi olabiliriz ama Aylan Kurdi'nin yaşadıklarını hiçbir çocuğun yaşamaması için şimdi bir araya gelerek 'G herkes' olarak hareket etme zamanı" dedi. İstanbul'da 23-24 Mayıs 2016'da düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi'nin bir ilk olacağını belirten Davutoğlu, "Bütün paydaşların, bütün üyelerin bu tarihi süreci desteklemesi ve bu zirveye en üst düzeyde katılım göstermesi gerekmektedir ki, hem konuyu sahiplenelim hem de verimli şekilde çalışabilelim" dedi.

EGE'DE DRAMI KONUŞTULAR
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras BM Genel Kurulu görüşmeleri için bulundukları ABD'deki ikili temaslar çerçevesinde biri araya geldi. Görüşmede, Suriyeli sığınmacıların yaşadıkları dramın önlenmesi için yürütülebilecek ortak projeler üzerinde duruldu, gelecek dönemde iki ülke arasında bu hususta işbirliğinin geliştirilmesi konusunda mutabık kalındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Esad'sız bir Suriye'ye ihtiyaç var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN