Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MİT TIR'ı devlet sırrı

Yargıtay, Adana ve Mersin'de durdurulan MİT TIR'larına ilişkin 4 savcı ve il jandarma komutanının yargılandığı duruşmaların, "dosyada devlet sırrı bilgiler olması" nedeniyle gizli yapılmasına karar verdi

Giriş Tarihi: 2.10.2015
MİT TIR'ı devlet sırrı
Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi, Adana ve Hatay'da MİT'e ait TIR'ları durdurup arayarak Türkiye'yi uluslararası düzlemde teröre destek veren ülke konumunda gösterdikleri iddiasıyla yargılanan 4 savcı ve il jandarma komutanının davasında gizlilik kararı verdi.

KELEPÇESİZ GETİRİLDİLER

Dönemin Adana Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Özel Yetkili Savcıları Ahmet Karaca, Aziz Takçı ve Özcan Şişman ile eski Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay'ın, "hükümete karşı darbe girişiminde bulunmak" ve "casusluk" suçundan müebbet hapis istemiyle yargılandıkları dava dün başladı. Sanık eski savcılar ve jandarma komutanı, tutuklu bulundukları cezaevlerinden Yargıtay'a kelepçesiz olarak getirildi. Sanıkların aileleri, CHP'li bazı milletvekilleri, YARSAV Başkanı Murat Aslan ile Özgürlük ve Demokrasi İçin Avrupalı Yargıçlar ve Savcılar Birliği (MEDEL) Yönetim Kurulu Üyesi George Almpouras'ın izlemek üzere geldikleri duruşma, Yargıtay Ceza Genel Kurulu Salonu'nda yapıldı. 16'ncı Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil, davanın devlet sırrının açıklanması nedeniyle açıldığını hatırlatarak gizlilik kararı verilip verilmemesi konusunda Yargıtay Savcısı'ndan görüş sordu. Yargıtay Savcısı Kenan Zeybek, sanıklara yüklenen suçun niteliği ve dosya kapsamına göre kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kılması nedeniyle duruşmaların kapalı yapılmasını istedi.

SANIK AVUK ATLARI İTİRAZ ETTİ
Sanıkların avukatları ise gizlilik kararına itiraz etti. Tarafları dinleyen heyet, "Kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kılması nedeniyle sanıkların savunmalarının alınması sırasında duruşmaların kapalı yapılmasına" karar verdi. Heyet Başkanı Eyüp Yeşil sonraki duruşmaların gerekli görülürse açık yapılabileceğini belirtti. Daire'nin oy birliğiyle aldığı gizlilik kararından sonra izleyiciler ve gazeteciler salondan çıkarıldı. Duruşmaya sadece sanıkların eşleri ve birinci derece yakınlarının izlemesine karar verildi. Sanık avukatlarının yaptığı "heyetin reddi" ve tahliye talepleri mahkeme heyetince kabul edilmezken duruşma 22 Ekim'e ertelendi.

BURSA'DA, PARALEL YAPI OPERASYONU
Bursa merkezli 4 ilde yapılan Paralel Yapı operasyonlarında, usulsüz dinleme iddialarıyla ilgili, biri eski emniyet müdürü 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında eski Bursa Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü de var. Gözaltına alınan polislerin Gülen örgütüne himmet vermeyen işadamlarını sahte kimlik bilgileriyle dinleyip para topladıkları belirtiliyor. Operasyonda Giresun'da görevli bir 4. sınıf emniyet müdürü de gözaltına alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT TIR'ı devlet sırrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN