Saldıranlar sabıkalı çıktı

Saldıranlar sabıkalı çıktı

Gazeteci Ahmet Hakan'a çirkin saldırıyı düzenleyen dört kişinin "Tehdit ve yaralama", "Uyuşturucu madde kullanma", "Tehdit ve silahlı yağma" suçlarından sabıkaları çıktı. Dosya organize suçlarda

İstanbul'da evinin önünde saldırıya uğrayan gazeteci Ahmet Hakan Coşkun taburcu edildi. İki kaburgası ve burnu kırılan Coşkun, tedavi görecek. Coşkun'a saldıran 4 kişi ise sabıkalı çıktı. Gözaltına alınan saldırganlar Uğur A. (24), Ahmet Ş. (37), Kamuran E. (24) ve Fuat E. (32) ifadelerinde "Trafik kavgasıydı" dedi. Ancak polisin tepitlerine göre; Coşkun'u işyerinden evine kadar takip ettiler. Saldırı, gazetecinin Nişantaşı'ndaki evinin önünde dün 00.30'da meydana geldi. Coşkun'un aracını Bağcılar'dan Nişantaşı'na kadar takip eden saldırganlar, gazetecinin aracına arkadan çarptı. Araçtan inen 4 kişiden biri, korumasına yöneldi. Diğer üçü ise Coşkun'a saldırdı. Saldırganlar daha sonra kaçtı. Amerikan Hastanesi'ne kaldırılan Coşkun'un burnunda ve kaburgasında kırıklar tespit edildi. Coşkun, yaklaşık 6 saat sonra taburcu edildi ve evine gitti. Başlatılan incelemenin ardından kimlikleri tespit edilen saldırganlar Uğur A. (24), Ahmet Ş. (37), Kamuran E. (24) ve Fuat E. (32) 4 saat içinde gözaltına alındı. Zanlılardan Uğur A.'nın "Tehdit ve yaralama", Kamuran E.'nin ise "Uyuşturucu madde kullanma" ile "Tehdit" ve "silahlı yağma" suçlarından dolayı geçmişte İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde kayıtlarının bulunduğu tespit edildi. Emniyet'teki ilk ifadelerinde, "Trafik kavgasıydı. Yanlışlıkla aracına çarptık. Daha sonra kavga ettik" derken Doğan Medya Center önündeki görüntülerini ise 'tesadüf' olarak açıkladı. Zanlılar işlemlerinin ardından soruşturmanın yürütüleceği İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne sevk edildi. Olayda azmettirici bulunup bulunmadığı araştırılıyor. Coşkun, 14 Eylül'de İstanbul Valiliği'ne koruma talebinde bulunmuştu. Talep, 18 Eylül'de İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ulaştı. Kendisine geçici olarak çağrı üzerine koruma verildi. Yakın koruma talebi için ise yakın koruma kararlarının verildiği ve iki ayda bir toplanan komisyonun bir araya gelmesi bekleniyordu. Çağrı üzerine koruma verilen kişi, risk durumlarında veya bir yere giderken telefon ile kendisine tahsis edilen polis veya polisleri arıyor. Polis, çağrılı koruma verilen kişiye günlük programı kapsamında eşlik ediyor ve güvenliğini sağlıyor. Yakın korumada ise görevlendirilen polis, koruma talep eden kişinin sürekli yanında bulunuyor. Öte yandan Coşkun'un olaydan bir gün önce Twitter'da Cem Uzan'la atışmasının ardından saldırının gerçekleşmesi dikkat çekti. Bu nedenle gözlerin çevrildiği Uzan ise iddiaları yalanladı.

HER KESİMDEN KINAMA
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan: Basın mensuplarına yapılan şiddeti kınadığımız gibi, şiddetin kaynağını çarpıtarak üretilen nefret söylemlerini de kınıyoruz.
Adalet Bakanı Kenan İpek: Failleri gereken cezayı çekeceklerdir.
Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu: Yapılan bu iş kimin faydasınadır, ona bakmak lazım. Burada Türkiye'nin, devletin, milletin faydası yoktur.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Basın ve ifade özgürlüğünü engellemeyi amaçlayan tehditler ve hukuk dışı eylemleri fiziki şiddete dönüşmüştür.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik: Gazetecilere yönelik şiddeti mahkum ediyor ve en güçlü şekilde kınıyoruz.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti: Saldırıyı kınıyoruz. Ahmet Hakan'ı hedef gösteren, ölümle tehdit eden kişilerle ilgili İçişleri Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saldıranlar sabıkalı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN