Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu Almanya'da konuştu!

, Düsseldorf'ta konuştu. Davutoğlu, gurbetçilere müjdeleri sıraladı...

Giriş Tarihi: 3.10.2015 16:54 Güncelleme Tarihi: 3.10.2015 19:23
Başbakan Davutoğlu Almanya'da konuştu!

, "Irkçılığa, yabancı düşmanlığına, İslamafobyaya karşı Almanya'da çok kültürlülüğün, eşit vatandaşlık haklarının Türkiye ve Almanya arasında çifte vatandaşlığa dayanan o köklü bağların daha da tahkim edilmesini istiyoruz" dedi.

Davutoğlu, ISS Dome Spor Salonunda UETD tarafından düzenlenen "Düsseldorf Buluşması'nda yaptığı konuşmada, Suriyeli mültecilerin durumunu hatırlatarak, Avrupa ülkelerinin mülteciler karışsında telaşa kapıldığını, Avrupa'dan ırkçı söylemlerin yükseldiğini belirtti.

Türkiye'nin 4 yıldır, Suriyeli sığınmacılara kapılarını açtığını, ekmeğini, aşını paylaştığını belirten Davutoğlu, geçen hafta gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bu konuyu gündeme getirdiğini, "milletimle gurur duyuyorum. 2 milyon kardeşi geldiğinde tek bir ırkçı tepki göstermeyen, yabancı düşmanlığı göstermeyen, bağrını açan, milletimle gurur duyuyorum" dediğini söyledi.


Suriyeli mülteciler yürüyerek Avrupa'ya dayandığında, Avrupa ülkelerinin bazılarından, "Avrupa kıtası Hristiyan kıtasıdır, Müslümanlar burada ne arıyor" diye tepki gösterildiğini anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Biz ise kapımıza gelene 'Müslüman mısın, Hrıstiyan mısın' diye sormadık, 'Arap mısın, Türk müsün, Türkmen misin' diye sormadık, 'Sünni misin, Nusayri misin' diye sormadık, tek bir soru sorduk; insan, insan ve insan... Bizde Şeyh Edebali var yüreğimizde, dilimizde. O der ki 'insanı yaşat ki devlet yaşasın'. Bizim devletimiz insanı yaşamak için var, bizim milletimiz insan onuru için var. Kim nerede bir zulümle karşılaşırsa bilsin ki Anadolu, onun ana diyarı gibi helal yurdu olacaktır. Nihayet bu tartışmalardan sonra Almanya cesur bir kararla mültecileri alma kararı aldı, tebrik ediyoruz. Kim mazluma kucak açarsa onun yanındayız. Kim zalimle işbirliği yaparsa onun karşısında olduk, karşısındayız."

-"MAZLUM İNSANLARA SAHİP ÇIKINIZ"

"Alevi, Sünni, Türk, Kürt ayrımı yapmadan aynı çorbaya kaşık sallayan, aynı vatan hasretini duyan kardeşim, size sesleniyorum" diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

"Suriyeli mülteci kardeşlerimiz Avrupa'ya, Almanya'ya geldiğinde siz de onlara bağrınızı, yüreğinizi, gönlünüzü açın. Bir insanlık dersi verin. Çünkü onlar başları sıkıştığında yönlerini bize doğru dönmüşlerdi. Kahramanmaraş, Gaziantep istiklal için işgal ordularına ayağa kalktığında Halep'de onlarla dua etmişti, İdlib onların yanındaydı, Lazkiye, Haseke onların yanındaydı. Şimdi de biz onların yanında olacağız. Kim ne derse desin, kim ne eleştiri getirirse getirsin. Çevre ülkelerde bir zulüm varsa, Saddam'ın Kürt kardeşlerimize yaptığı gibi, geçmişte ya da Miloseviç'in Boşnak kardeşlerimize, Kosova'da Arnavut kardeşlerimize yaptığı gibi, kim kime zulmederse, olanlara bağrımızı açtık, açmaya devam edeceğiz. Sizlerden de Avrupa'da her bir köşesinde 53 yıl önce buraya tahta bavullarla gelen babalarınız, dedeleriniz gibi, bugün ayağında ayakkabı olmadan, sırtında giyecek bir şeyi olmadan yürüyen kardeşlerinize bağrınızı açın, onlarla beraber Avrupa bir insanlık dersi verin ki Avrupa'da yabancı düşmanlığı, ırkçılık yapanlar derslerini alsınlar. Siz Hazreti Mevlana'nın torunları, Ahi Evran'dan beslenen sizler bir kez daha insanlık dersi vereceksiniz. Almanya'da Alman komşu, dostlarınızla birlikte mültecilere, bu garip, mazlum insanlara sahip çıkınız."

-"BÖYLESİNE GÜÇLÜ, MERHAMETLİ MİLLETİN ÖNCÜSÜ OLMAK, ONA HİZMET ETMEK NE GÜZEL"

ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu Almanya'da konuştu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN