Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Yalçın Topçu o idamı anlatırken ağladı

Bakan Topçu, İskilipli Atıf Hoca’nın idam kararının alındığı süreci anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Çorum'un İskilip İlçesi'nde 'Atıf Hocamız' adlı konferansa katıldı.

Giriş Tarihi: 4.10.2015 02:17 Güncelleme Tarihi: 4.10.2015 02:18
Bakan Yalçın Topçu o idamı anlatırken ağladı
İskilip Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansta konuşan Bakan Topçu, İskilipli Atıf Hoca'nın idam kararının alındığı süreci anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

İskilipli Atıf Hoca'nın devletçe olmasa da milletçe şehit olarak sayıldığını söyleyen Bakan Topçu, "Atıf Hoca hakkında ferman çıkartıldıktan sonra bu şapka devrimi adlı eseri hemen toplatılmıştır. Ne yazık o dönemde kanunlar geçmişe yönelik uygulanmaz iken, Atıf Hoca için kanunlar geriye yürütülerek uygulanmaya başlamıştır.

İstiklal Mahkemesi'nin heyeti yargılama sırasında davranışı da çok enteresandır. O gün ki mahkemenin zihniyeti çok açıktır. Mahkemenin üslubu, 'Sakın inkar falan edeyim deme itirazsız bir mahkeme karşısında bulunuyorsun. En ufak bir yalan söylersen okkanın altına gidersin' şeklindedir.

Bir mazluma karşı mahkemenin tavrı ve davranışı budur. Atıf efendi mahkemenin beraat kararı vereceğinden buna rağmen ümitlidir. Ne var ki bu mahkeme Atıf Efendi için önce 10 senelik sürgün, ama ne hikmetse bu hüküm ertesi gün değiştirilerek Atıf Efendi'nin şehit edilmesine karar verilmiştir. Zaten o da daha önceden hazırladığı savunmasını yırtıp atmıştır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Yalçın Topçu o idamı anlatırken ağladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN