Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çikolata kutusunda kumpas

30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti aleyhine haber yapmak için kurulan Karşı gazetesine 17-25 Aralık darbe soruşturmasına ait tape belgelerin TUSKON üzerinden servis edildiği ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 4.10.2015 14:22
Çikolata kutusunda kumpas

25 Aralık darbe soruşturmasının tamamlanan iddianamesinde FETÖ/PDY'nin karanlık operasyonları nasıl organize ettiğinin ayrıntıları ortaya çıktı. İddianamede paralel çetenin, kapanan operasyon gazetesi Karşı'ya kumpas belgelerini çikolata kutularında servis ettiği anlatıldı. Haber yapılacak belgelerin servisi ise paralel örgüte yakın iş adamlarının kurduğu TUSKON üzerinden gerçekleştirildi. Çikolata kutulu kumpas, soruşturma kapsamında ifade veren gizli tanıklar tarafından da doğrulandı.

HÜKÜMETE DARBE

Gizli tanık Ayçiçek, darbe soruşturmalarına ilişkin kumpas belgelerinin Karşı gazetesine, TUSKON'un danışman firmasından Y. İsimli kişi üzerinden geldiğini söyledi. Belgelerin bazen çikolata kutularında, bazen de gönderilen çiçek saksılarına konulduğunu anlatan gizli tanık Gizli tanık ifadesinde "TUSKON'un danışman firmasından Y. isimli şahıs getirdiği belgeleri, E.E'ye teslim ediyordu. Aynı şekilde CD'leri de E.E ve U.K' da getiriyordu. Haberler bazen gönderdikleri çiçeklerin saksısında geliyordu. Bazen çikolata kutusunda CD ortamında geliyordu. Zaman zaman TUSKON'dan Y. de gazeteye geliyordu. Getirdiği belgelerin yayımlanması hususunda gazetede tartışma çıkıyordu. E.E. ısrarla yayımlanmasını istiyordu. Mehmet Bozkurt da, böyle kritik belgelerin yayımlanmasını istemiyordu. Bunun üzerine E.E. Turan'a "Bunlar hükûmeti düşürecek, Erdoğan'ı Lahey'de savaş suçlusu olarak yargılatacak belgeler" diyordu. Bunları yayınlarsak TUSKON gazeteye yardımcı olur, yeteri kadar para verir, gazete zengin olur" diyordu. 17-25 Aralık tapelerinin bulunduğu CD'leri U.K. ve E.E. getirdiler. E.E. Samanyolu TV'de programlara da katıldı" dedi.

FLASH ÜZERİNDEN RESMİ YAZIŞMA

İddianamede yer alan şüpheli Kamil Murat Adanır'ın ifadesi paralel yapının devlet işleyişini ne hale getirdiğini de gözler önüne serdi. Adar ifadesinde, "25 Aralık 2013'te Büro Amiri Mehmet Akif Üner, Savcı Muammer Akkaş'ın yanına gitmemi, soruşturmayla ilgili tedbir kararının olduğunu ve bu konu ile ilgili tedbir kararının hangi kurumlara, ne şekilde yazılacağını kendisine dijital ortamda vermemi söyledi. Bilgisayarda bulunan matbu tedbir kararı yazı örneklerini bir flash diske yükleyerek Savcı Akkaş'a götürdüm." Akkaş'ın katibi Adem Korkmaz'ın iddianamede ifadesinde ise şu sözler yer aldı."Akkaş odasına çağırdı. Gittiğimde Kamil Adanır isimli polis ordaydı.. Bana, Adanır'ın flash bellek içerisinde getirmiş olduğu gözaltı listesinin düzenlemememi ayrıca vermiş olduğu isimleri de listeye dahil etmemi istedi."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çikolata kutusunda kumpas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN