Emine Erdoğan: İslam'ın barış dini olduğunu dünyaya göstermeliyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan "İslam'ın adının DAEŞ gibi terör örgütleriyle birlikte anıldığı bir dönemde İslam'ın barış dini olduğunu dünyaya göstermeliyiz" dedi.

Giriş Tarihi: 6.10.2015 09:23
Emine Erdoğan: İslam'ın barış dini olduğunu dünyaya göstermeliyiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "İslam'ın adının DAEŞ gibi terör örgütleriyle birlikte anıldığı bir dönemde İslam'ın barış dini olduğunu her halimizle dünyaya göstermeliyiz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Emine Erdoğan, Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği konutunda onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Emine Erdoğan, burada yaptığı kısa konuşmada, başarı öyküsü sahibi yurttaşlar ve Türkiye dostlarıyla bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu belirtti. Avrupa'daki Türk varlığının onların gayretleriyle güçlendirildiğini vurgulayan Erdoğan, "Kadim değerlerimizi Avrupa'nın kazanımları ile harmanlayarak insanlığa katkı sunacağınıza inanıyorum" ifadesini kullandı.

Suriye trajedisini hatırlatarak, Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığını dile getiren Emine Erdoğan, "2 milyondan fazla Suriyelinin, hayatlarına mümkün olduğunca normal şartlarda devam edebilmeleri için, Türkiye'nin bugüne kadar yaptığı harcama 7 milyar doları aştı. Uluslararası toplumun yaptığı yardımlar ise, sadece 417 milyon dolar civarında. Biz tüm bu hizmetleri, uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olmanın gururuyla yürütüyoruz" diye konuştu.

"Yurttaşlarımız kimsesiz evlatlarımızı kanatları altına almalı"

Türkiye'nin G20 dönem başkanlığına da değinen Emine Erdoğan, G20 kapsamında kurulan "Women20"nin çalışmalarından ve kadınların karar mekanizmalarında yer almasının öneminden bahsetti.

Himaye ettiği "Gönül Elçileri Projesi" kapsamında "koruyucu ailelik" girişimini sivil toplum temsilcilerine anımsatan Emine Erdoğan, "Kimsesiz evlatlarımız aile eksikliğini kültürel yabancılık içinde daha da çok hissediyorlar. Buradaki yurttaşlarımız onları kanatları altına almalı" değerlendirmesini yaptı.

Avrupa toplumu ile sağlıklı ilişkiler kurma bilincinin öneminin altını çizen Erdoğan, çocukların anadil eğitiminin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi. Emine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Çocuklarımız anadillerini en iyi şekilde öğrensinler ki, medeniyetimize, kültürümüze sahip çıksınlar, farklılıklar karşısında sağlam durabilsinler. İslam'ın adının DAEŞ gibi terör örgütleriyle birlikte anıldığı bir dönemde İslam'ın barış dini olduğunu her halimizle dünyaya göstermeliyiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emine Erdoğan: İslam'ın barış dini olduğunu dünyaya göstermeliyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN