Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşları küçük acıları büyük

Ülkelerindeki iç nedeniyle Türkiye'ye sığınan ailelerin çocukları bir yandan hayata tutunmaya çalışırken diğer yandan ülkelerinin geleceğini yeniden kurmak üzere eğitimlerine devam ediyor

Giriş Tarihi: 7.10.2015 17:21 Güncelleme Tarihi: 7.10.2015 17:35
Yaşları küçük acıları büyük
İç tan kaçarak Türkiye'ye sığınan lerin çocukları, yaşadıkları acılara rağmen vatanlarında yeni bir gelecek kurmak için eğitim görüyor.

Ülkelerindeki iç savaşta yaralanan, kaybolan veya hayatını kaybeden Suriyeli çocukların sayısı on binleri aşıyor. Can güvenlikleri için aileleri veya yakın akrabalarıyla Hatay'ın Reyhanlı ilçesine gelen Suriyeli çocuklar, her şeye rağmen hayata tutunmaya çalışıyor.

Vatan hasretiyle büyüyen Suriyeli çocuklar, bir yandan sevdiklerini kaybetmenin diğer yandan da vücutlarına aldıkları yaraların acısını yaşıyor.

Saldırılarda 4 kardeşi ile babasını kaybeden 9 yaşındaki Hide Abdurrezzak da savaşın acısını en derinden yaşayan Suriyeli çocuklardan biri. Annesi ile Reyhanlı ilçesinde yaşayan Abdurrezzak, eğitim gördüğü okulda günün büyük bölümünü ders çalışarak geçiriyor.

Kardeşlerinden ve babasından kalan fotoğraflarla teselli bulan Abdurrezzak'ın tek isteği ise okuyup ülkesine dönüp hizmet etmek.

Savaşın izi vücudunda

Suriye'nin İdlib kentinden 3 yıl önce Reyhanlı'ya gelen Fatma İbrahim de vücudunda varil bombasının bıraktığı izleri taşıyor.

Evlerinin yakınına atılan varil bombası nedeniyle vücudunun çeşitli yerlerinde yanıklar oluşan Fatma, o günleri unutmak istediğini ama yaşadıklarının çok zor olduğunu kaydetti.

Hayatta olduğu için mutluluk duyduğunu ifade eden Fatma, bir an önce savaşın bitmesini diledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşları küçük acıları büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN