Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükelçilik başkâtibi böcek iddianamesinde

Erdoğan'ın ofisinin dinlenmesiyle ilgili iddianamede, Pensilvanya ile irtibatı Washington Büyükelçiliği'nde başkâtip Hasan Akın'ın sağladığı belirtiliyor

Giriş Tarihi: 10.10.2015
Büyükelçilik başkâtibi böcek iddianamesinde
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde çalışma ofislerine yerleştirilen dinleme cihazlarıyla ilgili örgüt soruşturması tamamlandı. 11 şüpheli hakkında, "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Silahlı Terör Örgütü Faaliyetini Düzenleyerek Yönetmek, Siyasal ve Askeri Casusluk Yapmak" suçlarından iddianame düzenlendi.

24 SAYFALIK İDDİANAME
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Soruşturma Bürosu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde çalışma ofislerine yerleştirilen böceklerle ilgili örgüt dosyasını ayırmıştı. Büro, böcek soruşturmasının örgüt dosyasıyla ilgili çalışmalarını da tamamladı. İkinci bir iddianame hazırladı. Erdoğan'ın müşteki olarak yer aldığı 24 sayfalık iddianamede, ABD'ye gittikleri belirlenen şüpheli Serhat Demir ile Sedat Zavar'ın burada Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde başkatip sıfatıyla görevli olan şüpheli Hasan Akın'la görüştükleri belirtildi. Buna göre Akın, Gülen'in Pensilvanya'daki karargahı ile şüpheliler arasında irtibatı sağladı. Merkezin talimatını şüphelilere ulaştırdı. Bu talimatlar gereğince dinleme cihazları satın alındı ve Erdoğan dinlendi. Dinlenme süresince Akın'ın iki şüpheli polisle cep telefonu irtibatı sürdü, dinlemelerle ilgili bilgiler aldı. İddianameye göre şüpheliler Erdoğan'ın siyasi, askeri, diplomatik, ekonomik ve diğer her türlü devlet adına gerçekleştirdiği toplantı, faaliyet ve görüşmeyi dinledi. Siyasi ve askeri casusluk yaptı. Sedat Zavar ve Serhat Demir dinlemelerden elde ettikleri bilgileri ABD'de yaşayan şüpheli Hasan Akın'a aktardı. Savcı iddianamede yaptığı çarpıcı değerlendirmede FETÖ için "Organize bir şekilde usulsüz dinleme yapmayı eskiden beri alışkanlık haline getirdi. Gülen'in de dinlemeye özel merakı var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükelçilik başkâtibi böcek iddianamesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN