Ankara'da Suriye ve terörü konuşacak

Giriş Tarihi: 13.10.2015
Ankara'da Suriye ve terörü konuşacak

Merkel'in ziyaretinin önemli başlıklarını terörizmle ortak mücadele, sığınmacı krizi, Suriye ve ikili ilişkiler oluşturacak. Ankara'daki saldırının da görüşmelerde gündeme gelmesi bekleniyor

ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL PAZAR GÜNÜ TÜRKİYE'YE GELİYOR

Almanya Başbakanı Angela Merkel pazar günü Türkiye'yi ziyaret edecek. Merkel'in Ankara'daki görüşmelerinde, terörizmle ortak mücadele, sığınmacı krizi, Suriye ve ikili ilişkiler gündemde olacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in pazar günü Ankara'ya yapacağı çalışma ziyaretinde, terörizmle ortak mücadele, sığınmacı krizi, Suriye ve ikili ilişkilerin gündemde olacağı bildirildi. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Merkel'in 18 Ekim Pazar günü Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunacağını, bu çerçevede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya geleceğini belirtti. Seibert, görüşmelerde teröre karşı yürütülen ortak mücadele, Suriye'deki durum, sığınmacı krizi ve Almanya-Türkiye ilişkilerinin gündeme geleceğini kaydetti. Merkel'in Ankara'da düzenlenen terör saldırısını büyük şaşkınlıkla karşıladığını ifade eden Seibert, Şansölye'nin Davutoğlu'na başsağlığı dileklerini ilettiğini hatırlattı. "Alman hükümetinin cumartesi günkü saldırının arka planına ilişkin bilgisi var mı?" sorusu üzerine Seibert, "Öncelikle olayın aydınlatılmasını beklemeliyiz. O zamana kadar hiçbir spekülasyona dahil olmamalıyız. İstikrarlı bir Türkiye hem Almanya'nın hem de Avrupa'nın isteği" dedi.

PROGRAM NETLEŞMEDİ

Seibert, Merkel'in muhalefet parti liderleriyle bir araya gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine, kısa olarak planlanan programda Başbakan Merkel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile bir araya geleceğini, programın detayları hakkında ziyaret zamanına kadar gerekli açıklamalarda bulunacaklarını söyledi.

BAKANLIK SAYFASINDA ANKARA NOTU

Ankara'daki terör saldırısı Alman Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye ilişkin seyahat uyarısını güncellemesine neden oldu. Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye gidecek vatandaşlara yönelik uyarılarının yer aldığı internet sayfasında, 10 Ekim'deki terör saldırısı sonrasına eklemeler yapıldı. Alman vatandaşlarının Ankara merkezden kaçınmaları istendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'da Suriye ve terörü konuşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN