Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Arkasında birkaç devletin aklı var'

Giriş Tarihi: 13.10.2015
'Arkasında birkaç devletin aklı var'
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Ankara'da, bir ya da birkaç devlet aklının arkasında olduğu terör saldırısıyla karşı karşıya kaldığını söyledi. Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken yaptığı açıklamada şunları söyledi:
5 KİLOGRAMLIK TNT: İki intihar bombacısı saldırıda kullanılmıştır. Fabrikasyon TNT bombaları, her ikisinin de yaklaşık 5 kilogram ağırlığındaki bombalar kullandıkları anlaşılıyor. Suruç'taki eylemle bir benzerlik gösterdiği ortaya çıkıyor. Çok büyük ihtimalle kimlik tespiti noktasında son noktaya gelinmiştir.
TERÖR MAĞDURU SAYILACAK: Bu tablo karşısında ölenler, yakınları ve yaralı kardeşlerimiz terör mağdurudurlar. Ölenlerin yakınları, ayrıca bu terör saldırısında malul kalanlar, gerçekten onların aileleriyle ilgili, yasa neyi emrediyorsa yapılacak. Yakınlarına maaş bağlanması, sakat kalanların malullük işlemlerinin hızla tamamlanması gibi yasanın emrettiği hususlarda ilgili adımlar atılacak.
EYLEMSİZLİK YETERLİ DEĞİL: PKK'nın bir silahsızlanma ya da ateşkes çağrısı yapmış olması tek başına yeterli değildir. Amasız, fakatsız, şartsız silahları gömmesi lazım.
ÇOĞU AÇIKLANMIYOR: Çeşitli terör örgütlerinin, çeşitli adlarla isimlendirmiş olduğu fedai grupları var. Fedai gruplarının listelerin olduğu biliniyor. İstihbarat birimlerimiz bununla ilgili istihbarat alıyorlar. İnsanlar, bombalar ayrı geliyor. Bunlar herhangi bir şekilde hiç birisi birbirini tanımadan eylemlerini yapıyorlar. Ankara'da çok üst düzey yargı görevlisine yapılacak bu istihbarat arasında. Bir kısmını değerlendiriyorsunuz, yakalıyorsunuz. Belki bu terör örgütlerinin arkasında istihbarat, lojistik destek de var. Dünyanın en iyi korunan yerlerinde bile, istihbarat birimlerinin süzgeçlerini aşan terör saldırılarına şahit olduk. Terör örgütü dediğiniz şey, sadece onu taşıyan canlı bomba değil. Arkasında ciddi bir aklın, bir ya da birkaç devlet aklının olduğu terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Bununla ilgili olarak çoğu açıklanmıyor, bir kısmı yanlış, bir kısmı doğru bilgi. Şu da var ki istihbarat birimlerimizin, ben falanca örgütün canlı bombasını yakaladım diye propaganda yapması doğru değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Arkasında birkaç devletin aklı var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN