Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davası'nda hesap zamanı!

davasının Yargıtay süreci devam ederken bir başka kritik sürecin ise Hakimler lar Yüksek Kurulu()’nda işletildiği ortaya çıktı. HSYK Başmüfettişliği, Ergenekon dosyasına bakan hakim-savcılar hakkında başlatılan soruşturma çerçevesinde savunmalarını istedi. 13 hakim-savcı gerek soruşturma gerekse de yargılama sırasında çeşitli usulü hükümlere riayet etmemekle suçlanıyor.

Giriş Tarihi: 13.10.2015 09:52 Güncelleme Tarihi: 13.10.2015 09:55
Ergenekon Davası'nda hesap zamanı!
Mahkeme heyetindeki hakimlere yönelik suçlamalardan bir tanesi de dava kapsamında ifade vermek üzere dört kuvvet komutanı ile Silivri'deki duruşma salonu önüne gelen Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner'in tanık olarak dinlenmemesi… Koşaner o dönem duruşma salonuna alınmayınca Silivri'den eli boş dönmüştü.
"ÖZ'ÜN ERGENEKON'DA ATTIĞI İMZALAR SAHTE"

davası ile ilgili temyiz duruşmaları Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde sürerken bir başka kritik sürecin ise 'da işletildiği ortaya çıktı. HSYK, Ergenekon soruşturma ve davasına bakan hakim ve ları hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma emri bizzat HSYK 3. Dairesi tarafından verildi. Soruşturmayı yürütmek üzere HYSK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa görevlendirdi. Deneyimli Başmüfettiş Kolukısa'nın koordinetörlüğünde 8 HSYK müfettişi Ergenokon'un gerek soruşturma ve gerekse de yargılama aşamasındaki usulsüzlükleri masaya yatırdı. Bazı usulü hükümleri yerine getirmedikleri saptanan 13 hakim-savcı hakkındaki önemli tespitlerde bulunuldu.

IŞIK KOŞANER'İN İFADE OLAYI
Yapılan çalışmalar sırasında hakim ve savcıların özellikle savunma ve tutukluluk süreleri konusunda birçok usulsüzlüğe imza attıkları belirlendi. Örneğin Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner'in görevde olduğu dönemde Ergenekon davası kapsamında ifade vermek üzere dört kuvvet komutanı ile mahkemeye salonunun kapısına kadar gelmesine rağmen heyetçe reddedildiğini belirleyen HSYK Başmüfettişliği bu durumun yasalara aykırı olduğunu soruşturma dosyasına delil olarak koydu. CMK'nın 178. Maddesinde ifade vermek isteyen bir kişinin dinlenmek zorunda olduğu hükmü yeralıyor.
SAVUNMA YAPACAKLAR
HSYK Başmüfettişliği, geçtiğimiz günlerde hakkında soruşturma yürütülen 13 isme, savunma yapmaları için tebligat gönderdi. Savunmalarını yavaş yavaş gönderen hakim savcıların bir bölümünün hakaret içerikli bazı söylemlerde bulundukları, bu hakaretlerin de ayrı bir soruşturma konusu yapılabileceği belirtildi.
İŞTE O HAKİM SAVCILAR
Ergenekon savcıları: Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Topal, Cihan Kansız, Zekeriya Öz, Mehmet Murat Dalkuş,
Ergenekon Hakimleri:Hasan Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk, Sedat Sami Haşıloğlu,Ercan Fırat, Fatih Mehmet Uslu, Gökmen Demircan,Nurullah Çınar.
Kaynak: Sabah.com.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon Davası'nda hesap zamanı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN