Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkeş: Başkanlık sistemi 1 Kasım'dan sonra gündemde olacak

Başbakan Yardımcısı Türkeş, başkanlık sisteminin 1 Kasım'dan sonra iş başına gelecek siyasi iktidarın gündeminde olacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 13.10.2015 11:50
Türkeş: Başkanlık sistemi 1 Kasım'dan sonra gündemde olacak
Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, "7 Haziran seçimi sonrasındaki tekrar koalisyon ihtimallerinin Türkiye'de doğmuş olması, hele de uzlaşmaz liderlerle koalisyonların yapılamamış olması, sanıyorum ki tekrar başkanlık sistemini tartışıyor, konuşuyor ve değerlendiriyor olmamızı gerektirecektir gelen günler içinde. Bu, bizim gibi iş başındaki bir seçim hükümetinin görev kapsamına girmez. Bu, 1 Kasım'dan sonra iş başına gelecek olan siyasi iktidarın gündeminde olacaktır" dedi.

Türkeş, AA'ya açıklamalarda bulundu.

MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in başkanlık sistemiyle ilgili düşünceleri hatırlatılarak, "Bugünkü MHP yönetiminin başkanlık sistemi karşıtlığını nasıl yorumluyorsunuz" sorusu üzerine Türkeş, sistem yürüdüğü sürece devletin sistemi değiştirmeye çalışmadığını ifade etti.

Parlamenter sistem işliyor ve fonksiyon görüyorsa, durduk yerde "yönetim tarzını değiştirelim" diye bir düşüncenin ortaya atılmayacağını bildiren Türkeş, "Zamanında da koalisyonlar, koalisyonların uzun süreli olmayışı, uzlaşma sağlanamaması gibi yaşanan sıkıntılar nedeniyle rahmetli Türkeş hem bazı beyanlarında hem de bazı kitaplarında bu sisteme değinmişti" dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ 1 KASIM'DAN SONRA GÜNDEMDE OLACAK

MHP'nin mevcut yönetiminin, başkanlık sistemine gerek olmadığını savunduğunu belirten Türkeş, şöyle devam etti:

"Ama 7 Haziran seçimi sonrasındaki tekrar koalisyon ihtimallerinin Türkiye'de doğmuş olması, hele de uzlaşmaz liderlerle koalisyonların yapılamamış olması, sanıyorum ki tekrar başkanlık sistemini tartışıyor, konuşuyor ve değerlendiriyor olmamızı gerektirecektir gelen günler içinde. Bu, bizim gibi iş başındaki bir seçim hükümetinin görev kapsamına girmez. Bu, 1 Kasım'dan sonraki iş başına gelecek olan siyasi iktidarın gündeminde olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkeş: Başkanlık sistemi 1 Kasım'dan sonra gündemde olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN