Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu soruları yanıtladı

, Bulgaristan Başbakanı ile yaptığı görüşme sonrası soruları cevapladı. Davutoğlu, 'daki bombalı saldırının arkasında ve izlerinin olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 14.10.2015 11:34 Güncelleme Tarihi: 14.10.2015 13:17
Başbakan Davutoğlu soruları yanıtladı

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

Bulgaristan ile şu anda ticaret hacmimiz 5 milyar dolar kısa dönemde 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.

Terör bir insanlık suçudur ve teröre karşı bütün ülkelerin, özellikle de 'komşu' denen ülkelerin iş birliği, en önemli önlem niteliği taşımaktadır. Son dönemde özellikle Suriye ve Irak'ta ortaya çıkan kriz sonrasında, göç sadece yakın komşu ülkelerin değil Avrupa'nın ve insanlığın meselesi haline gelmiş buluyor. Bu noktada da Türkiye ile Bulgaristan yakın iş birliğini şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceklerdir.

"DAEŞ VE PKK İZLERİ VAR"
- Seçimlerden hemen sonra ilk ziyaretlerimden birini Bulgaristan'a yaparak dostluğumuzu daha da pekiştirmek istiyorum. Bulgaristan'da da yerel seçim var. Şimdi ki ticaret hacmimiz 5 milyar dolar ama bu rakamı 10 milyar dolara çıkarmak istiyoruz.

- Yolların, hızlı trenlerin ulaşımların artması ile dostluğumuz ve birlikteliğimiz daha da artacaktır. Bulgaristan ve oradaki soydaşlarımız dost ve kardeş olmaya devam edeceklerdir. Bir kez daha mevkiidaşıma teşekkür ediyorum. Bu sefer kısa ama verimli bir ziyaret oldu. Ama İstanbul'a bir kaç saatliğine gelmeyi biz kabul etmeyiz. İnşallah bir dahakine bir kaç günlüğüne bir ziyafet çerçevesinde kendisini bekliyoruz.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un konuşmasından satırbaşları;

- Bende teşekkür ediyorum ve ilk olarak terör olayından dolayı başsağlığı diliyorum.

-Mültecilere sahip çıkan Türkiye'yi bir kez daha tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Türk devletinin gösterdiği çabalara değer veriyoruz. Biz Bulgaristan olarak kendi düşünce ve görüşümüzü Avrupa Birliği ülkelerine ilettik.

Ankara'daki patlama ile ilgili iki örgüt şüphesi sorusu:

Bu konuda her türlü ihtimaller göz önünde bulundurularak saldırganlar bulunacak arkasındaki güçler ortaya çıkarılacaktır.

DNA testleri ile ilgili önemli bulgulara ulaşıldı. Soruşturma diğer ayrıntıları bulmajk için derinleştiriliyor. Bu alçakça saldırıyı yapanları bulup adalete teslim edeceğiz bundan kimsenin şüphesi olmasın. Örgüt bağlantılarını araştırıyoruz. Konuyla ilgili emniyet müdürünü görevden aldık.

İdari sıoruşturmada ön araştırmalar yapıldı.

ABD tarafından PYD'ye yapılan silah yardımı

Türkiye 20 Temmuz'dan itibaren ve 'in saldırılarına maruz kaldı. Öncelikle bunu görmek gerekiyor. Bu saldırının araştırmasını derinleştirince bu saldırıda hem DAEŞ hem de PKK'nın izlerine rastladık. PKK ülkemizde yakın zamanda onlarca sivil insanımız katletmiştir. Tüm terörö örgütlerine aynı şekilde müdahale edeilecektir. PKK ile PYD'nin organik bağı malumdur. Kandil'den kaçanlar PYD ile ortak hareket ediyor. Nasıl ABD El Kaide ile mücadele ederken onunla bağlantılı tüm gruplarla mücadele ettiyse bizim de PKK ile mücadele ederken onunla bağlantılı gruplarla da mücadele etme hakkımız var. Bugün PYD'ye verilen silahların yarın PKK'nın eline geçmemesinin kimse garantisini veremez. Onun için tutumumuz bellidir. Türkiye kendisine savaş açmış terör örgütleriyle bağlantılar kurulmasına müsade edemez. Bu konuda tavrımızı ABD ve Rusya ile paylaştık.

Türkiye şu an en çok mülteciyi kabul eden ülkedir. Bunu yapmasaydık insani vazifemizi yapmamaış olacaktık. Bu geen grupların arasına terör örgütünün elemanları da bulaşmış olabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu soruları yanıtladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN