Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'den sığınmacılar için Türkiye'ye hediye

Giriş Tarihi: 16.10.2015
AB'den sığınmacılar için Türkiye'ye hediye

AB, Ankara'dan sığınmacıların kayıt altına alınıp Türkiye'de kalmasını ve kaçakçılarla mücadele istedi. Karşılığında "Mali yardım, vize serbestisi, üyelik müzakerelerinin canlandırılması" vaadinde bulundu

Avrupa Birliği (AB) liderleri Brüksel'de göçmen krizini görüşmek üzere toplandı. Gündemin ilk maddesi ise Avrupa'ya ulaşan ve çoğu Suriye'deki iç savaştan kaçan yüz binlerce göçmenin durumu konusunda Türkiye'yle işbirliğini artırma yöntemleri oldu. Göçmen dalgasını kontrol altına almak isteyen AB liderleri, Türkiye'yle dört temel maddeden oluşan bir ortak eylem planı sunacak. Eylem planındaki maddeler şöyle: "Daha fazla mali ve idari destek verilmesi; Türkiye sahil şeridinin kontrolüne destek vermek; İnsan kaçakçılarıyla koordineli mücadele; Yasadışı yollarla AB'ye giren göçmenlerin iadelerinin hızlandırılması." Eylem planı kapsamında Türkiye'de kurulacak 6 merkezde göçmenlerin iltica başvurularının değerlendirilmesi de düşünülüyor. Buraların finansmanının AB-Türkiye ortaklığında yapılması öngörülüyor. İngiliz Financial Times gazetesi ise AB'nin sığınmacılar konusunda yardım karşılığı Türkiye'yi hediyeye boğacağını öne sürdü. Gazete AB'nin içinde bulunduğu büyük siyasi krizin, insan hakları konusunda "gözden düşmüş olan Türkiye'yi AB ile uzun zamandır olmadığı kadar yakınlaştırdığını" savundu. AB'nin karşılığında ise Türkiye'ye uzun zamandır karşılık bulmayan talepleriyle ilgili siyasi hediyeler vereceği belirtildi. Bu hediyeler şöyle sıraladı: "Finansman, hızlandırılmış vize serbestisi, AB'li liderlerle toplantılar ve AB üyeliği müzakerelerinin yeniden canlandırılması." Haber de üst düzey bir yetkilinin "AB çok paniklemiş olmalı. Şu ana kadar Türkiye'ye hiç bu kadar dostane davrandıklarını görmemiştim. Erdoğan'ı hediyelere boğuyorlar. Noel Baba gibiler" ifadelerine yer verildi.

Merkel: Türkiye ile birlikte çalışmalıyız
Alman Parlamentosu'nun alt kanadı Bundestag'da konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'nın insani yardım, sınır güvenliğinin artırılması ve kaçak göçmen ticareti gibi konularda Türkiye'ye daha fazla yardım etmesi gerektiğini belirtti. Pazar günü Ankara'ya gelecek olan Merkel, "Savaştan kaçan birçok kişi Türkiye üzerinden Avrupa'ya geliyor. Türkiye ile birlikte çalışmadan bu konuda hareket edemeyiz" dedi.

Yunanistan Türkiye ile çalışmaya hazır

Yunan Başbakan Aleksis Çipras Almanya Başbakanı Merkel'i telefonla arayarak , Yunan adalarına geçmek için Türkiye'de bekleyen sığınmacıların, ölmelerini önlemek, insan simsarlarının devre dışı bırakılması için sığınmacıların Türkiye'de kayıt altına alınmalarını önerdi. Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas da Türkiye ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu ancak savaş gemilerinin devriye gezmelerine karşı olduğunu açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den sığınmacılar için Türkiye'ye hediye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN