Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu sert çıktı

, TRT ekranlarında konuk olduğu programda da gündem başlıklarına dair merak edilen soruları yanıtladı.

Giriş Tarihi: 17.10.2015 01:42 Güncelleme Tarihi: 17.10.2015 01:48
Başbakan Davutoğlu sert çıktı
Davutoğlu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

Saldırıdan dolayı hızlı bir değerlendirme yaptık ve üç günlük milli yas ilan etti. Hayatını kaybedenlerin taziyeleri ve defin işlemleri için bu üç günlük yasın, milletçe bu acıyı paylaşmasını güttük. Teröristler kaos ortamı çıkarmak ister. Hem acıyı paylaşacağız, hem de hayatın normal akışına dönmesini isteriz.

Mitinglerimizi erteledik bir süre. Bugün artık, mitinglerimiz normal seyrine döndü ama herhangi bir coşku içerisinde bulunmadık. Vaatlerimizi saymadık. Sadece Bursa'yı konuştuk. Acıyı paylaşan bir miting atmosferi istedik.

GÖRÜNEN PİYONLARI TESPİT ETTİK

Görünen piyonları tespit ettik şimdi onların arkasındakileri araştırıyoruz. Olayın seyri ile detaylarını biliyoruz ancak soruşturmanın selameti açısından açıklayamayız.

SON DERECE İLGİNÇ İRTİBATLAR KURULDU

Soruşturma ciddi bir şekilde derinleştiriliyor. Bağlantılar da çok ciddi bir şekilde ortaya çıkıyor. Buz dağının görünen yüzü ilk anda ortaya çıktı. Biz görünen piyonları tespit ettik. Şimdi ikinci kademeye ulaşıyoruz. Oradan da başka bağlantılara ulaşmak için yoğun çaba sarf ediliyor.

HÜRRİYET'İN YALAN MANŞETİ

'3 günlük ihmal' haberleri tamamen yalan. Siz yanında mıydınız? Böyle bir medya kültürü çağdaş demokrasilerde olmaz. Yayıncılık değil sorumsuzluk yapmış olursunuz. Gazeteye sesleniyorum; bu bilgileri kim size verdiyse gelin bize anlatın. Memlekette kaos havası oluşturuyorlar. Neler yaptıklarını anlatsınlar. Vaktinden önce yapılan bir haber nedeniyle olayın aktörlerinden biri kaçtı.

PKK ve DAEŞ'E YÖNELİK OPERASYONLAR

Asker ve emniyet demokratik olarak seçilmiş hükümetin emrindedir. Bu vatan coğrafyasının her noktasına hakimiz. Yapılan operasyonlar son derece başarılı.PYD ve PKK'nın içinde başka ülkelerin istihbarat unsurları var.

PKK'YI SAVUNMAK KILIÇDAROĞLU'NA MI KALDI?

PKK'yı savunmak size mi kaldı Sayın Kılıçdaroğlu? Bu olayda PKK bağlantısı yok demek size mi kaldı? Teröristlerin istediği gibi puslu bir ortam var gibi hava vererek, örgütün istediğine katkı olur.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN HEPSİ AYNI KAPTAN SU İÇER

Terör örgütlerinin hepsi aynı kaptan su içer. PKK, DAEŞ, DHKP-C kaos ister. Hepsinin hedefi Türkiye'de kaos çıkarmak. Hiçbir mesele başıboş bırakılmadı, son olayın failleri ve irtibatları biliniyor. DAEŞ'in içinde rejim unsurları var.

BU ÇINARA ELİNİ KİM UZATIRSA, O ELİ KOPARACAĞIZ

Birileri Türkiye'nin ne olmasını, ne ölmesini istiyor. AK Parti'den sonra bunlar değişti. Uzaya kendi imkanlarımızla bu gece 4B uydumuzu gönderiyoruz. Birçok aktör aynı anda rahatsız oldu. Şimdi Türkiye'yi bu çınarı budamak istiyorlar. Biz de diyoruz ki kim bu çınara elini uzatırsa, o eli koparacağız.

HAYIR'DAN BAŞKA BİR ŞEY SÖYLE

Siyasi partilere gelin ortak deklarasyon yapalım dediğimde kapılar kapandı. Bir ses ver mübarek, bir ses. Bu milletin bağrına hitap edecek ses ver. Hayır demekten başka bir şey söyle. Hayırda hayır vardır diyor.

KILIÇDAROĞLU ESED'İN YAPTIKLARININ ÜSTÜNÜ ÖRTÜYOR

Kılıçdaroğlu'nun zihniyetinden anlamadığım bir konu: Suriye ile ne sorunumuz var diyor. Orada Esed'in yaptıklarını örtmeye çalışıyor. Hama'da Humus'ta insanlar katledilince nereye geleceklerdi? Meksika'ya mı gideceklerdi? tabi buraya geleceklerdi. Türkiye, Suriye ile hiç ilgilenmemiş olsaydı sanki bize hiç bulaşmayacak mıydı?

BU COĞRAFYA İÇİNE KAPANANLARI TARİHE KAPATIR

Bizim bütün idealimiz bölgeyi toparlamak, birleştirmekti. Bunlar birilerini rahatsız ettiği için yavaşladı ama gerçekleştirilecek. Bu coğrafya, içine kapananları tarihe kapatır.Türkiye'yi duvarlarla çevrili bir ülke haline getirebileceklerini düşündüler. Zayıf bir Türkiye'den, böyle iddialı bir ülke nasıl çıkar diyorlardı. Ama çıktı. Şimdi rahatsız oluyorlar.

MISIR'DA OLAN DARBEDİR

Mısır'da olan darbedir. Bunun aksini tespit edemezsiniz. Eğer Mısır'da demokrasi yerleşseydi, bugün Ortadoğu hakları DAEŞ terörüyle ya da Suriye rejiminin zulmüyle değil demokrasiyle tanışmış olurdu.

FİLİSTİN'DE TÜRK BAYRAKLARI VAR

Filistin'de evlerde Filistin Bayrağı varsa hemen yanında Türkiye Bayrağı var.Türkler hadlerini bilsin diyorlardı. Biz şimdi had bildiriyoruz. Hayal dediklerini birer birer gerçekleştirdik.

TÜRKSAT 4B UYDUSU

Eskiden imkanlarımız sınırlıydı. Şimdi uzaya kendi imkanlarımızla uydu fırlatıyoruz. Stratejik olarak güç kazanıyoruz. Çok daha ucuz iletişim ortamlarına kavuşacağız. Türkiye'nin coğrafi koşulları nedeniyle de önemli bir boşluğu dolduracak. Kapsamı alanı da çok büyük bir alana yayılacak. Engellemek istedikleri Türkiye bu. Bunlar daha başlangıç.

ESED, KÜRT KARDEŞLERİMİZE KİMLİK VERSİN DİYE UĞRAŞTIK

Türkiye, Kürtlerin, Arapların ve Türkmenlerin dostudur. Esed'i de Suriye'deki Kürt kardeşlerimize kimlik vermesi için ikan etmeye çalıştık. En çok istediğimiz de buydu. Bizim meselemiz Suriye'deki Kürtlerle alakalı değil, Türkiye'de nasılsa Suriye'de de öyle.
Bizim meselemiz Türkiye'nin istikrarını engellemek ve terör dağı oluşturmak isteyenlerle. Türkiye'de silahlar susmuş olsaydı, PYD'ye bakışımız farklı olurdu. 2013 Mayıs'ında tam da silahları bırakma ekseninde giderken PYD'yle görüşüldü. Ama daha sonra PYD, Suriye'de rejimle işbirliği yaptı. O zaman oyunun kuralları değişti.

BİZE DÖNECEK HER NAMLUYU KIRARIZ

Türkiye'ye dönecek her namluyu kırarız. Kim verirse versin. Herkesi ilkeli davranmaya davet ediyoruz. Biz bu noktada kararlıyız. Suriye rejimi şuanda ülkenin sadece yüzde 14'ünü kontrol edebiliyor.

TÜRKMENLER YARDIMLARIMIZLA DİRENİYOR

Türkmenlere giden yardımları kim engelledi? O Türkmenler bugün halen Bayır-Bucak'da halen direnebiliyorsa bizim verdiğimiz yardımlar sayesinde. Bunu gururla söylüyorum. Bize bakan kimseyi ihmal etmedik. Bu Kürtler için de geçerli. Hiçbir yerde ayrım yapmadık.

BAHÇELİ'YE HODRİ MEYDAN

Bahçeli çanta taşıyor ama o çantayı açmadı. Her şeye hayır dediğini direkt açıkladı. Ben kapılar arkasında ya da önünde söylediklerimden gocunmadım. İsteyen, istediği şeyi konuşabilir. Kayıt da çıkarabilirler, hodri meydan.

Bahçeli'yle baş başa görüşmedik. Biz Rabbimizin şahit olduğunu milletten saklamayız. Bir şey bilinmesin diyorsam bu bir devlet mahremiyeti gereğidir, ona da saygı gösterilmesi gerekir. Sanki be gizli konuşmuşum gibi çarptırıyor. 'Öyle şeyler biliyorum ki anlatamam' diyor Kılıçdaroğlu ve Bahçeli. Bana şantaj siyaseti yapıyor. Bu devlet siyaseti değildir.

4 şart diyor ya, bunlara tek tek cevap verdim. Dışarı çıkınca yanlış anlaşılmasın. Tek tek sordum. Koalisyon, seçim hükümeti, azınlık hükümeti ve erken seçime hayır dediğini ifade etti. Bunun dışında bir şey söylediğimi iddia ediyorsa, hiçbir çekincem yok. Ama benimle bir daha konuşacaksa, karşımda şantaj siyasetiyle oturmayacak biri olmalı.

FASILLARLA İLGİLİ AÇILIM BEKLİYORUZ

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri kriz çıktığında canlanan kriz bittiğinde dondurulan ilişkiler olmaktan çıkarılmalıdır. AB'den fasıllarla ilgili bir açılım bekliyoruz.

PERİNÇEK'İN DAVASINI TÜRKİYE DAVASI OLARAK GÖRDÜK

AİHM'nin Doğu Perinçek davasındaki kararı büyük kazanım. Biz Sayın Perinçek'in davasını, Türkiye'nin davası olarak gördük.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu sert çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN