Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karartma çabaları boşa çıktı

Paralel örgütün ve Doğan Medyası'nın, Murat Sancak'a yönelik suikast girişimini adi bir olaymış gibi gösterme çabası, savcılık ve emniyetin yaptığı açıklamalarla boşa çıktı

Giriş Tarihi: 18.10.2015
Karartma çabaları boşa çıktı
Paralel Yapı ile Doğan Medyası'nın Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'a yönelik silahlı saldırıyı, adi bir olay gibi gösterme çabası boşa çıktı. Soruşturma gizlilik içinde sürerken "Sancak olayında gözaltı var" açıklaması yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da kumpasa destek verdi. Büyükçekmece Başsavcılığı, "kumar", "saldırının görüntülerinin silindiği" ve "olayla ilgili bazı hususların gizlendiği" iftiralarını yalanladı. Sistemli şekilde itibarsızlaştırılmaya çalışılan Sancak ise saldırının arkasında Paralel Yapı ile Doğan Medyası'nın olduğunu söyledi. Murat Sancak'a yönelik 20 Ağustos'ta yapılan suikast girişimini, Paralel örgütün nasıl organize ettiği ve gerçeğe ulaşılmasını engellemek için hangi yollara başvurduğu deşifre oldu. İşte adım adım o detaylar:
FETÖ'yü açık eden ipuçlarından ilki TEM Şubesi ekiplerinin yürüttüğü soruşturmaya Asayiş Şube'deki kripto Paralelcilerin dahil olmasıyla deşifre oldu. Paralel unsurların yönlendirmesiyle İstanbul Asayiş Şubesi'nin yaptığı operasyonda, gasp ve oto hırsızlığı çetesi diye anılan çetenin içinde suikast girişimini araştıran Terörle Mücadele Şubesi ekibinin takip ettiği 1 kişi de gözaltına alındı. TEM'in Sancak olayına ilişkin izlediği kişi, sorguda sessiz kalırken çetedeki 2 zanlı, "Murat Sancak olayını biz yaptık" dedi. Zanlılar, bir süre önce ölen çete üyesinin ismini de vererek onun da kendileriyle birlikte olduğunu söyledi.

KRİMİNAL BİR GRUPLA İLTİSAKLI
Ancak bu kişilerin olayla ilgisinin olmadığı belirlendi. Buradaki plan, Sancak'a saldırıyı adi suç gibi gösterip suçu da ölen kişinin üzerine yüklemekti. Bu oyunu, aynı kişilerin TEM sorgusu çözdü. "Biz yaptık" diyen kişilerin baz istasyonlarından alınan veriler incelendiğinde saldırı saatinde olay yerinde olmadıkları ortaya çıktı.
Soruşturmayı yürüten Büyükçekmece Başsavcılığı'nın yalanları ortaya döken açıklamasının ardından dün de İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nden bir açıklama geldi. Açıklamada şöyle denildi: "Saldırıyı gerçekleştirenlerin 3 kişi oldukları ve ilimizdeki kriminal bir grupla iltisaklı kişilerden oldukları anlaşılmıştır. Bahse konu saldırının basın, iş dünyası ve siyaset kurumları ile ilişkili olabileceği yolundaki değerlendirmeler de göz önünde bulundurularak olayın tüm boyutları ile aydınlatılması, eylemin nedeni ve eylemcilerin bağlantılarının tam olarak tespit edilebilmesi için soruşturma genişletilmiştir. Bazı basın ve yayın organlarında saldırı esnasında Murat Sancak'ın araç içinde olmadığı ve bazı kamera görüntülerinin silindiği şeklindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. 6 kişi gözaltına alınmış ve 5 tabanca ele geçirilmiş olup; şüpheliler adli makamlara sevk edilmiştir."
Saldırıda Paralel'in bıraktığı bir başka iz, suikast girişiminden aylar önce Es Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak'a Almanya'dan gönderilen tehdit mektubu... FETÖ'nün mektubunda, örgüt aleyhinde yayınlara son verilmemesi halinde "Ethem Sancak'a aile acısı tattıracakları" açıkça ifade edildi.

İŞTE MANTIK DIŞI İDDİALAR...
Gizli yürütülen soruşturmanın Paralel'e uzanmasını engellemek için harcanan yoğun çabada, örgütü işaret eden bir başka gösterge de, soruşturmayı akamete uğratmak için ortaya atılan mantık dışı iddialar. Paralel Medya-Doğan Grubu ittifakı, "Havuz medyası yöneticisi kurşunlandı" basitliğiyle başlattığı algı operasyonunu, "Mağduriyet oluşturmak için kendileri planladı" mantıksızlığıyla sürdürmeye çalıştı. Ancak 'kimsenin yakın mesafeden kendisine 22 kurşun sıktırmayacağı' gerçeğiyle bu algının tutmadığını gören Paralel ve Doğan Medya, bu defa mafya çatışması yalanını ortaya attı. Daha birkaç hafta öncesinde, Star'ın bahçesine konulan bomba, bu yalanı da mantık dışına ittiği için Paralel yeni bir yalan daha bulmak zorunda kaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karartma çabaları boşa çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN