'Bombacılardan birinin kimliği tespit edildi'

Giriş Tarihi: 20.10.2015
'Bombacılardan birinin kimliği tespit edildi'

Davutoğlu Ankara'daki bombalı saldırıyla ilgili "DNA testleri yoğun olarak yapıldı. Bu tespitler sonucunda birinin kimliği kesinleşti. Saldırının perde arkası aktörlerini ortaya çıkaracağız" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün aHaber'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:
BİRİNİN KİMLİĞİ TESPİT EDİLDİ:
Bombacıların tespiti sırasında DNA testleri yoğun olarak yapıldı. Bu tespitler sonucunda da bombacılardan birinin kimliği kesinleşti. Diğerinin irtibatları itibariyle de yoğun çalışmalar sürdürülüyor. Hiç kimse tereddüt etmesin. Sadece oradaki vatandaşlarımıza değil, Türkiye'ye ve demokrasiye yapılmış bu saldırının perde önündeki ve arkasındaki aktörleri ortaya çıkartılacak ve adalete teslim edilecek. Suruç saldırısıyla Ankara ve Diyarbakır saldırıları arasındaki irtibatları da göz önüne alıyoruz. Hem DAEŞ hem PKK hem DHKP/C ve Reyhanlı saldırısında da rejim unsurları perde gerisindeydi. Türkiye'ye zarar vermek ve kaos çıkarmak bağlamında birtakım işbirliği içine girdiklerini de görüyoruz.

EN BÜYÜK TAZİYE EVİ (11. Cumhurbaşkanı Gül'ün HDP lideri Demirtaş ile görüşmesi): Sayın Cumhurbaşkanımız'ın kendi takdirleri. Burada taziye evi Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bütün Türkiye'dir. Hepimiz acıyı yaşadık. Sadece HDP'ye taziye dilemek, orada hayatını kaybeden bütün vatandaşları HDP ile özdeşleştirmek anlamına gelir. Türkiye'nin en büyük taziye evi Başbakanlık ofisidir.

NE ZAMAN GEREKİRSE: Suruç saldırısından sonra biz milli olarak bir operasyon yaptık birkaç gün süren. Ondan sonra koalisyon içinde operasyonlar devam etti. Ankara saldırısından sonra da devam ediyor. Ne zaman gerekli olursa ve askeri planlamalar neyi gerektiriyorsa bu konuda DAEŞ'e karşı en etkin müdahaleler içinde yer alıyoruz.

BİRLİKTE MEKANİZMA KURACAĞIZ: (Merkel ile görüşme): "Şunu verdik Türkiye tatmin oldu, artık mülteciler Türkiye'de kalsın" anlayışını kabul etmeyiz. Bunu Sayın Merkel'e söyledim. Türkiye'nin bir konsantrasyon kampı gibi bütün mültecilerin bulunduğu ülke haline gelmesini kimse bekleyemez. Ama illegal göçün kontrol altında tutulabilmesi için birlikte mekanizma kuracağız.

CANLI BOMBAYI AYAKKABISI ELE VERDİ

BİZ BAŞA ONLAR BAŞ ALTINA: CHP ve MHP kendilerinin ve seçmenlerini tek başına iktidar olma başarı kıstasına inandıramadı. CHP ile aramızdaki fark bu. Biz başa oynuyoruz. Onlar baş altına oynuyor. MHP'nin bütün yarışı üçüncü parti olmak veya ayakta kalmak için. Bizim için tek başarı kriteri tek başına iktidar. Benim gündemimde koalisyon yok, tek başına AK Parti iktidarı var.

KAYBEDEN BEN OLMAM (CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarıyla ilgili): Gerçekten beni zorda bırakacak elinde bir şey varsa açıklasın. Bundan hiç gocunmam. Kapalı kapılar ardında veya önünde ne söylediğimi ölçerek, tartarak söylerim, Eğer birisi bir şey açıklarsa ben mahcup olmam, onlar mahcup olur. İki sebeple mahcup olurlar, o tür konuşmaların beni zora sokacak konuşmalar olmadığını halkımız da görür, ikincisi de bir daha hiçbir devlet adamı, hiçbir siyasi onlara güvenip de herhangi bir şey paylaşmaz. Burada kaybeden ben olmam. Bu Sayın Bahçeli için de Sayın Kılıçdaroğlu için de.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bombacılardan birinin kimliği tespit edildi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN