Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hürriyet'te yalan haberin sınırı yok

Giriş Tarihi: 21.10.2015
Hürriyet'te yalan haberin sınırı yok
Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Hürriyet gazetesinin yalan ve iftiraları bitmek, tükenmek bilmiyor. Şimdi de "hilal" yalanı, Hürriyet'in bu konuda sınır tanımadığının kanıtı oldu. Aydın Doğan'ın gazetesinde 20 Ekim'de manşetten yayımlanan haberde, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel'i ağırladığı, Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'ndeki koltuklarda bulunan hilalin sonradan eklendiği" öne sürüldü. Haberin devamında ise Fas Kralı 6'ncı Muhammed'in geçen yılki ziyareti sırasında, koltuklarda hilal olmadığı savunuldu.

İŞTE AYDIN DOĞAN'IN HİLTON TEZGÂHI

VARANK'TAN SERT TEPKİ

Bu yalan haber büyük tepki topladı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank da Twitter hesabından koltukların orijinal fotoğraflarını paylaşarak, Hürriyet'e sert eleştiriler yöneltti. Twitter'dan paylaştığı mesajlarda Hürriyet'in iyice zıvanadan çıktığını kaydeden Varank, "Gazetecilik sıfır! Bakın bu resimler orijinali ve 25 Nisan 2015'te yapılan kabullerden" dedi. Ardından "Peki Hürriyet manşetten girdiği bu yalan için özür dileyecek mi?" diye soran Varank, "Elbette dilemeyecek. Yüzsüzlüğe devam edecek" ifadesini kullandı.

DOĞRUSUNU 2 YIL ÖNCE HABER YAPTILAR
Hürriyet'i yine Doğan Medya'nın bir televizyon haberi ele verdi. CNN Türk'ün 18 Şubat 2013'te yayımladığı haberde, Yıldız Sarayı'nın konservasyonundan sorumlu yetkili, çalışmalar hakkında bilgi verirken şu ifadeleri kullandı: "Hilal kırılmış, yuvarlak hale getirilip üzeri kaplanmış. Orijinal halinde bir hilal var. Orijinal örneği tespit edilebilirse, biz onları tekrar yerine yapmayı düşünüyoruz." Böylece çalışmaların ardından koltukların orijinal hale getirildiği, Hürriyet'in haberinin yalan olduğu ortaya çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hürriyet'te yalan haberin sınırı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN