Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sözcü Davutoğlu'nun sözlerini çarpıtmaya çalıştı ama...

Başbakan Davutoğlu'nun "AK Parti iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri, beyaz toroslar dolaşacak" sözlerini Sözcü gazetesi yayınladığı bir karikatürle çarpıtmaya çalıştı.

Giriş Tarihi: 22.10.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 18.10.2017 11:56
Sözcü Davutoğlu'nun sözlerini çarpıtmaya çalıştı ama...

'nun Van mitingindeki konuşmasında, Güneydoğu'da 1990'lı yıllarda terör örgütünün ülkede hakim kıldığı korkuya ve o yılların terörle mücadelede sembolü haline gelen Beyaz Toros'a değinmesi, malum çevreleri rahatsız etti. Beyaz Toros 1990'larda, JİTEM'in bölgede faili meçhulleri hatırlatan aracı olarak ün salmıştı.

DAVUTOĞLU NE ŞÖYLEMİŞTİ?

Başbakan Davutoğlu da dün Ankara'da yaptığı açıklamada o sözlerine açıklık getirmiş ve şunları söylemişti: Benim oradaki ifademi herkes dikkatli okusun. Hiçbir şekilde AK Parti'nin alternatifi olarak ortaya koymuş değilim. Teröre açık destek veren çevreler, '90'lı yıllara dönmek istiyor AK Parti' diye ithamda bulundular. Benim bu sözle hedefim, o ithamlara karşı bir cevap mahiyetindedir. Yani 90'lı yılların bölgedeki sembollerinden biridir beyaz Toros. Faili meçhullerle anılır. Faili meçhulleri bu ülkede AK Parti bitirdi. Beyaz Toros'lara veya terörün egemenliğine AK Parti son verdi. Hiç kimseyi tehdit etmedim. Ama şunu söyledim. Birileri savaş baronları, terör baronları ve bunların varlığından destek alan beyaz Toros sembolüyle anılan çevreler aslında birbirini neredeyse destekleyen çevreler. Her iki varlığı da ülkede tesirsiz hale getiren AK Parti iktidarıdır. Şimdi dahi düşününüz 7 Haziran'dan bu yana isyan çağrıları, silahlı ayaklanma çağrıları yapan terör örgütü; aslında kendi karşıtını da ortaya çıkaracak provokasyonlarda bulunuyor. Türkiye, kendi özgürlük ve güvenlik dengesini koruyacak her türlü tedbirleri alır. Yoksa beyaz Toros'la sembolize edilen her şeyin Türkiye'de sonuna gelinmiştir. Bir daha da o günlere geri dönülmeyecek

ÇARPITMAK İÇİN HAREKETE GEÇTİLER

Davutoğlu'nun sözlerini çarpıtmak için harekete geçen Paralel Yapı'nın sözcüsü Sözcü gazetesi 1986 yılında yayınlanan Gırgır dergisinin kapağını birinci sayfasına taşıdı. Kapakta, dönemin başbakanı Turgut Özal'ın karikatürize edilmiş bir resmi yer almış ve karikatürde merhum Özal'ın "Sevgili vatandaşlarım bir kez daha söylüyorum... Bize oy vermezseniz eski günlere döneriz. Huzur ve güven ortamı bozulur..." yönündeki sözleri öne çıkarılmıştı.

KARİKATÜRDE YAZANLAR GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

Fakat Sözcü'nün yayınladığı karikatürde gözden kaçırdığı bir durum var ortada. Karikatürde yazanlar 90'larda gerçeğe dönüştü. Özal'ınn iktidardan düşmesi ve ölümünü ardından Türkiye hızla bir karanlık döneme doğru savrulmuştu. Terör örgütü PKK bölgede gücünü iyice artırmış, her gün Doğu ve Güneydoğu'dan onlarca şehit haberleri gelmeye başlamış, JİTEM'in faili meçhulleri artmış, ülke tam bir kaosa sürüklenmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözcü Davutoğlu'nun sözlerini çarpıtmaya çalıştı ama...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN