Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YSK'dan flaş "yurt dışı" kararı

YSK, 24-25 Ekim'de yurt dışındaki temsilciliklerde oy kullanma süresini 3 saat uzattı. Yurt dışı temsilciliklerinde sandık başındakullanılan oy verme kabini sayısı da sandık kurullarınca ihtiyaç duyulması halinde 2'den 3'e çıkarılabilecek.

Giriş Tarihi: 22.10.2015 10:04
YSK'dan flaş yurt dışı kararı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 24-25 Ekim'de yurt dışındaki temsilciliklerde oy verme süresini 3 saat uzattı.

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde esas olmak üzere yurt dışındaki sandıklarda oy kullanma işlemine ilişkin yeni düzenlemeyi içeren YSK kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, yurt dışındaki temsilciliklerde hafta içi ve hafta sonu olmak üzere halen 10.00-19.00 saatleri arasında uygulanan oy verme işlemi, 24-25 Ekim'de 09.00-21.00 saatleri arasında olacak. Ayrıca, sandık kurullarınca ihtiyaç duyulması halinde halen yurt d��şı temsilciliklerinde sandık başına 2 olarak belirlenen oy verme kabini sayısı da 3'e çıkarılabilecek. Söz konusu YSK kararı
Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü'nün ilgili yazısı üzerine 20 Ekim'de oy birliğiyle alındı.

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü'nce YSK Başkanlığı'na gönderilen 10030731 sayılı yazıda 54 ülke ve 113 temsilcilikte 8 Ekim'de'te başlayan oy verme sürecinde, özellikle hafta sonları oy verme işlemi sırasında yoğunluk yaşandığı ve bu nedenle bazı vatandaşların uzun süre beklemekten vazgeçerek oy vermeden sandıklardan ayrıldığının gözlendiği belirtilmişti.

Yazıda vatandaşların ilgisinin artmasının beklendiği, oy verme sürecinin son iki gününe denk gelen 24-25 Ekim'de oy verme saatlerinin uzatılması önerilmişti. Ayrıca sandık başına kullanılan kabin sayısının 2'den 3'e çıkarılması ve yurt dışı temsilciliklerinde kurulan sandık sayısının artırılması teklif edilmişti.

Ancak YSK, "oy kullanmanın son gününün 25 Ekim olması ve gelinen süreç itibarıyla yurt dışı temsilciliklerde SEÇSİS üzerinden yeniden sandık kurulması ve bu işlemlerin tüm süreçleriyle oluşturulmasının bu aşamada mümkün olamayacağı" gerekçesiyle sandık saysının artırılması önerisinin uygulanamayacağına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YSK'dan flaş "yurt dışı" kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN