Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de yargılanacak

Doğan'ın ailesi İsrail Başbakanı ve dönemin Savunma Bakanı Ehud Barak hakkında ABD'de dava açtı. Sanık Barak'a mahkeme tebligatı ise Furkan Doğan'ın doğum gününde ulaştırıldı

Giriş Tarihi: 23.10.2015
ABD'de yargılanacak
KONFERANS İÇİN GİTTİĞİ ABD'DE, MAHKEME TEBLİGATI ELİNE VERİLDİ

Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010'da saldırı emrini veren dönemin Savunma Bakanı Ehud Barak'ın eline tebligat "sürpriz" biçimde tutuşturuldu. Tebligat süreci saldırıda hayatını kaybeden Türk ve ABD vatandaşı Furkan Doğan'ın ailesince ABD'de başlatılan yargı süreciyle start aldı. Ailenin ABD'deki avukatları, her defasında sanık koltuğuna oturmamak için tedbirli davranan Barak'ı, mahkemeden aldıkları özel izinle konferans için geldiği Kaliforniya'da bularak tebligatı eline verdi. Furkan Doğan'ın doğum gününde, sanık olduğu mahkemenin tebligatını elden alan Barak, yargılanacağı "hukuk davası" sonucu milyonlarca dolar tutarında tazminata mahkûm edilebilir.

TEBLİGAT ŞOKU


Doğan ailesinin Hukuk Danışmanı Hakan Camuz, süreçle ilgili kararın Barak'ın Kaliforniya'da toplantılara katılacağını öğrenmeleriyle başladığını belirtti. Haber üzerine Furkan'ın ailesiyle ön görüşme yaptıklarını anlatan Camuz, "Hassas ve ayrıntılı planlama gerektiren bir süreçti. Zira mesele, içeriği hazırlayıp mahkemeye başvurmak değil, bunu hiç kimseye duyurmadan yapabilmek, tebliğ edeceğimiz kişinin bundan kaçmasına fırsat vermemekti. Yani mahkemenin mührünü almak kolay ancak önemli olan dava açtığınız insana bunu tebliğ edebilmek" dedi. Barak 'tebligat' korkusuyla 2010'da Fransa'da uçaktan inmeyerek aynı uçakla İsrail'e geri dönmek zorunda kalmıştı.

BAŞI, BÜYÜK DERTTE


Barak hakkında ceza değil "hukuk davası" açıldı. Yargılama sonucu Barak'ın tutuklanması gibi bir durum olmayacağını belirten Doğan'ın avukatları buna karşın Barak'ın on milyonlarca dolar tutarında tazminata mahkûm edilmesini beklediklerini ifade etti.

9 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisi, 31 Mayıs 2010'da uluslararası sularda İsrail askerlerince saldırıya uğradı. Saldırıda 8'i Türkiye, biri ise hem Türkiye hem de ABD vatandaşı olan 9 kişi hayatını kaybetti. Saldırı Türkiye, ABD, İspanya, Belçika, İtalya'da ve Uluslararası Ceza Mahkemesi ile BM İnsan Hakları Konseyi'ne taşındı.

DAVA İLK OLACAK

Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan, Ehud Barak aleyhinde açtıkları davanın, ABD'de İsrailli üst düzey yönetici aleyhine açılmış ilk dava olduğunu bildirdi. Doğan, "Ehud Barak şu anda bizim davamızda uluslararası 'terörizm, kasten adam öldürme, işkence ve kötü muamele' gibi nedenlerden dolayı jüri önünde yargılanacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de yargılanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN