Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hilton yalanları

Giriş Tarihi: 23.10.2015
Hilton yalanları

Medya patronu Aydın Doğan, Hilton arazisine yasa dışı inşaat izni koparmak için çevirdiği tezgâhları ortaya dökülünce çılgına döndü. Hürriyet gazetesi, SABAH'ın 'Hilton tezgâhı' haberini yalanlama bahanesiyle, işadamları ile Turkuvaz Medya yönetimine iftiralar attı. Doğan'ın alelacele yaptığı açıklama, yalan ve bilgi hatalarıyla dolu. Doğan grubu açıklamasında, "Devlet sözünde durmadı, araziye inşaat yapamadık. Araziyi aldığımızda imar planı yoktu. Ağaç kesme talebimiz olmadı" diyor. Oysa gerçekler öyle değil.

AYDIN DOĞAN'IN HİLTON PLANI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hilton arazisi üzerine mevcut yapılar dışında inşaat yapılamayacağı konusunda uyarı yaptı.
1/5000'lik planda, arazinin üzerine 0.7'lik imar planı mevcut olduğu açıkça belirtilmişti.
Aydın Doğan Hilton Oteli'ni almak için ödediği 255 milyon doları araziye değil, üzerindeki mevcut yapılara ödemişti. Devlet, "İstediğin gibi AVM yap, villa yap" demedi.
"Buraya inşaat yapmayacağım" sözünü vererek Hilton Oteli'ni alan Aydın Doğan, bir sene sonra gerçek niyetini açık etmiş, korunun üzerindeki ağaçları kesip inşaat yapma planını devreye sokmuştu.

Aydın Doğan, elindekiyle yetinmeyip Şişli Belediyesi'ne inşaat izni için yaptığı başvurmuştu. 0.7 olan imar sınırının 2.7 emsale çıkarılmasını talep ediyordu.

AYDIN DOĞAN SUSUYOR CEVAP CHP'DEN GELİYOR
Doğan, "155 bin metrekare inşaat alanına otel, AVM ve villa yapacağım" diyordu. Ancak asıl amacı, istediği kadar alanı kullanıp, istediği yükseklikte binalar dikmekti.
CHP'li Mustafa Sarıgül başkanlığında Şişli Belediye Meclisi, Aydın Doğan'ın bütün taleplerine jet hızıyla olumlu yanıt verdi. Sadece imar iznini 2.7 değil, 2.5 olarak değiştirdi.
Fakat Büyükşehir Belediyesi dosyaya onay vermedi.
Aydın Doğan bu arada, Orman Fakültesi'ne, "Buradaki ağaçların kesilmesinde sakınca yoktur" şeklinde bir rapor sipariş etti. Prof. Hüseyin Dirik başkanlığındaki bilirkişi heyeti raporu hazırladı.
2 No'lu Anıtlar Kurulu da 11 Nisan 2007'de, "Belediyeler izin verse dahi buraya inşaat yapılamaz" kararı aldı.
Kurul ayrıca Hilton bahçesindeki ağaçların 30-150 yaş aralığında anıt ağaçlar olduğunu tescilledi.
"TALEP ETMEDİM DİYEMEZ"

TOPBAŞ: TALEPLE GELDİLER
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş aHaber televizyonuna katılarak Aydın Doğan ve Hilton arazisi ile ilgili soruları yanıtladı. "Bunlar hayır biz böyle bir talepte bulunmadık diyemez" diyen Topbaş konunun 2009 yerel seçimleri öncesi eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Aydın Doğan ile birlikte yapılan üçlü görüşmede dile getirildiğini belirtti. Topbaş "Böyle bir talep vardı. Böyle bir imkanın olmayacağını da orada ben söyledim o zaman. Bunu isteyebilirler talep edebilirler. Bunlara biz olur demedik. Bir şekli ile tabii ki orada kendi arazisini değerlendirmek istediği için veya bir farklı boyutta talepleri oldu. Bu bir gerçek. Ama buna sıcak bakmadık" dedi.

Rantın yolunu Mustafa Sarıgül bu belgeyle açtı


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hilton yalanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN