Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Poyrazköy'de bir grup adına hareket ettiler"

Poyrazköy davasında gerekçeli karar: Kovuşturma yapanlar, belli bir grup adına hareket etmiştir. Delillerle oynanmış. Cezalandırılmaları gerekir

Giriş Tarihi: 23.10.2015
Poyrazköy'de bir grup adına hareket ettiler
Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Poyrazköy davasında gerekçeli karar açıklandı. "Kafes eylem planı", "Amirallere suikast", "Gölcük'te ele geçirilen belgeler" ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri hakkındaki iddialara ilişkin dosyaların birleştiği, 83 tutuksuz sanık hakkında verilen beraat kararı için bin 600 sayfa gerekçe yazıldı. İşte detaylar:
HİÇ BİLMEDİĞİNİZ İSTANBUL

TARİH VE SAATTE OYNAMA VAR
"Beykoz Poyrazköy Keçilik mevkisi ve Kaynarca Köyü'nde bulunan mühimmatla sanıklar arasında bağ kuracak, somut ispat edilebilir delil dosyada yok. Sanıkları, mühimmatları gömerken gören kimse bulunmadı.
Kafes Eylem Planı davasında temel olan CD ve DVD'lerde bulunan suç unsurunu içeren dosyaların tarih ve saatleri ile oynanmış. Manipüle edilmiş.
Kanun, yönetmelik, uluslararası hukuk ve bilimsel ölçülere uygun olmayan son derece şüpheli ve manipülasyona uğramış dijital delillerin mahkememizce delil olarak kabul edilmesi mümkün değil. Bu nedenle de tüm sanıkların üzerlerine atılı bulunan suçları işlemedikleri anlaşıldığından ayrı ayrı beraatlarına karar verildi.
Olay yerinden elde edilen kıl numuneleri ile sanıklar arasında herhangi bir irtibat belirlenemedi. Sinyal bilgilerine göre sanıklar mühimmatların gömüldüğü tarihlerde olay mahallinde değildi.
Dijital verilerin incelenen tutanağında, olay yerinde teknik yetersizlik nedeni ile imaj alma işlemi yapılamadı. El konulan delillerin değişikliğe uğrayıp uğramadığını söylemek imkansız.
İSTANBUL'DA TELEFON DOLANDIRICILIĞI OPERASYONU

DELİL BÜTÜNLÜĞÜ BOZULDU
El konulan delillere emniyete taşınması sırasında da gerekli hassasiyet gösterilmedi. Yalnızca bir defa açılabilecek şekilde tasarlanmış delil torbaları kullanılmadı. Soruşturmanın daha başında deliller güvenilirliğini yitirdi ve delil bütünlüğü bozuldu.
Kafes Eylem Planı davasında emniyet yetkilileri önceden haberdar oldu. Alınan imaj raporda kullanılmadı, bu dosyalar sonradan eklendi manasına geldi. Bu durum hayatın olağan akışı ile uygun değil.
ÇYDD'nin Kadıköy Şubesi'nde ele geçirilen hard disk içinde yer alan suç unsuru taşıyan dosyalarda sahtecilik yapılmış olması nedeniyle itibar edilmesi mümkün değil.
Deniz Harp Okulu öğrencisinin uyuşturucu kullandığı, temin ettikleri, satış yaptıkları, fuhuş yaptıkları, fuhuş için kadın temin ettikleri yönünde herhangi bir delil bulunamadı.

TALEPLER GERİ ÇEVRİLDİ
Dijital delillere el konulduktan sonra ve dijital deliller soruşturma makamlarının elindeyken verilerle oynanmış. Ekleme ve silinme işlemleri yapılmış. Veriler değiştirilmiş. Benzer tüm dava dosyalarında özel olarak belirlenmiş aynı kişilerin tüm soruşturma aşamalarında görev almış. Dijital delillerin incelenmesine yönelik soruşturma ve kovuşturma aşamasında olumsuz tavırlar takınılmış. Maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için yapılan pek çok talep, kanuna uygun gerekçe gösterilmeden reddedilmiş. Kovuşturma makamında görev alanların, belli bir grup ya da yapı adına hareket ettiklerine dair kuvvetli şüphe bulundu. Bu nedenle de sorumluların tespit edilerek cezalandırılmaları gerek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Poyrazköy'de bir grup adına hareket ettiler"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN