Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi'de 244 kişiye ertelemeli cezalar

Giriş Tarihi: 24.10.2015
Gezi'de 244 kişiye ertelemeli cezalar

Gezi Parkı olaylarına ilişkin 7'si yabancı uyruklu 255 kişinin yargılandığı davada mahkeme 244 sanığı 2 ay 15 günden 14 ay 15 güne kadar hapis cezalarına çarptırdı. Cezalar ertelendi

Türkiye'nin güçlenmesinden rahatsız olan iç ve dış odakların 1 Haziran 2013'te AK Parti hükümetine karşı tetiklediği ve 3 ay süren Gezi Parkı darbe girişimine ilişkin davada mahkeme kararını açıkladı. İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan 14 sanık ile avukatlar katıldı.

'ALKOLLÜ HALDE CAMİYE GİRDİ'
Duruşmada ilk olarak Bezmialem Valide Sultan Camisi'nin güvenlik görevlisi Savaş Dinç tanık olarak ifade verdi. Olayların yoğun olarak yaşandığı gece, camide görevli olduğunu belirten tanık Dinç, camiye ayakkabıları ile girenlerin olduğunu belirterek, "Gelenleri ayakkabıları ile girmemeleri konusunda uyardım. Tepki gösterdiler. Kalabalıkla mücadele edemeyince hasır sermeye başladım. Camide alkollü biri vardı. Alkol kokuyordu ve ayakta durmakta güçlük çekiyordu. Bir ara çok gaz sıkıldığında cami içerisinde biz de etkilendik ve müezzin odasına sığındık. Sabah dışarıdaki kameraların kırılmış olduğunu gördüm" diye konuştu. Tanık ifadelerinin ardından hakim sanıklara ve avukatlara söz vererek son savunmalarını yapmalarını istedi. Söz alan sanıklar beraatlerini talep etti. Mahkeme, 7 sanığın tüm suçlardan beraatine, 4 sanığın ise savunmasının alınamadığı için haklarındaki dosyaların ayrılmasına karar verdi. Mahkeme 244 sanığı "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek", "görevliye direnme", "görevli memura hakaret", "mala zarar verme", "kamu görevini usulsüz üstlenme", "özel işaret ve kıyafetleri usulsüz kullanma" suçlarından 2.5 ay ile 1 yıl 2 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırdı.

PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ
Bu kişiler arasında yer alan 4 sanık, Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi'ni kirlettikleri gerekçesiyle "ibadethaneyi kirletmek" suçundan 10 ay hapis cezası aldı. Mahkeme, bu cezanın da ertelenmesini kararlaştırdı. Suçun niteliğine göre bazı sanıkların cezalarını erteleyen mahkeme, bazılarınınkini de adli para cezasına çevirdi.

HÜKÜMETE KARŞI DARBE GİRİŞİMİ
AK Parti hükümetine karşı sivil bir darbe olarak düzenlenen ve 1 Haziran ile 30 Ağustos 2013 arasındaki Gezi eylemleri büyük tahribata yol açtı. Türkiye'nin bir çok iline yayılan olaylarda 6 kişi hayatını kaybederken 1 polis şehit oldu. 5 bine yakın insan yaralandı. Olaylarla ilgili adli soruşturmalarda 189 kişi tutuklandı. Vandalların işyerleri, kamu binaları, belediye otobüsleri, ambulanslar ve polis araçlarına verdiği zarar ise 140 milyon lira civarında oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi'de 244 kişiye ertelemeli cezalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN