Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzey Suriye'yi PYD'nin planına kurban etmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tel Abyad'da nüfus yüzde 95 Arap. Ama PYD kanton ilan ediyor. Dert Kuzey Suriye'yi ele geçirmek. Kuzey Suriye'yi yaptıkları planlamaya asla kurban etmeyeceğiz. Bu bizim için tehdittir

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Kuzey Suriye'yi PYD'nin planına kurban etmeyiz
C umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Gaziantep'te Hasan Kalyoncu Üniversitesi Akademik Yıl Açılışı ve Fahri Doktora Tevdi Töreni'ne katıldı. Sesi kısık olduğu için konuşmasını kısa tutan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:
* AMAÇ TÜRKİYE'Yİ BÖLMEK: Suriye dünyanın gündeminde daha üst sıralara tırmanıyor. Türkiye'nin başından beri savunduğu terörden arındırılmış bölge, uçuşa yasak bölge, eğitdonat gerekliliği daha iyi anlaşıldı. Ama dert başka; dert Türkiye'yi bölmek. 911 km Suriye'ye, 350 km Irak'a sınırı olan ve akrabalık bağları olan Türkiye'den bu gelişmeleri daha iyi değerlendirecek birileri olabilir mi? Ama hep "Biz daha iyi biliriz" diye öne geçme gayreti içindeler. Başaramadılar başaramayacaklar. Er ya da geç bizim tezimize gelecekler. Ya da biz adımımızı atmak durumundayız.

TÜRKİYE PYD'Yİ FIRAT'TA VURDU

* PYD'DE 1400 PKK'LI VAR: "PYD bir terör örgütüdür" dedim. Ama onlar "Hayır siyasi organizasyondur" diyorlar. Bunlar PKK'nın Kuzey Suriye'deki uzantıları. PYD içinde bin 400 PKK mensubu var, ama bunu bize dost görünen ülkelerin hepsi aksi istikamette ifade ediyor. Silahlar bunlardan geliyor. Bu silahların hangi ülkeden geldiğini biliyoruz. Kendilerine de söylüyoruz. Türkiye bir NATO ülkesi olduğu için envanterlerinde ne varsa biliyoruz.
* KANTONLAR TEHDİTTİR: Tel Abyad'da hemen bir kanton ilan etme olayı var. Acaba orada terör örgütü mensupları dışında sivil vatandaş kim var? Yüzde 95 Arap. Buna rağmen kanton ilan edebiliyor. Dert Kuzey Suriye'yi ele geçirmek. Kuzey Suriye'yi bunların yaptıkları planlamaya kurban etmeyeceğiz. Bu bizim için tehdit oluşturmakta ve "Evet* dememiz mümkün değil. Bu Tel Abyad'da da, Cerablus'ta da, Azaz'da da, diğer bölgelerde de böyledir.
* HEP LAF: Kobani ile yapılan da aynıydı. Bu insanlar kaçtığı zaman kime sığındı; bu millete. Hangi ırktandır demedik, misafir ettik. Bu sorun sadece bizim değil, Avrupa'nın, insanlığın sorunu haline gelecek. Bize "Size çok teşekkür ediyoruz, başarılı götürüyorsunuz. Size yardımcı olmamız lazım" diyorlar. Tamam da hep laf var.
* İNSANLIK BUNU DA GÖRDÜ: (Rusya'da Esad-Putin görüşmesi için). 370 bin insanın kanına giren bir kişiyi kırmızı halı ile karşılamanın devletler arası diplomaside yeri olabilir mi? Maalesef insanlık bunu da gördü.
* NOBEL'İ HAK EDENLER: Bir de Nobel çıktı. "Filanca ülke 30 bin mülteci almayı kabul etmiş ona verelim." Nobel'i asıl hakedenler sınırlarına gelenlere kapılarını kapayanlar değil, yıllardır ülkelerinin özgürleşmelerini bekleyen Suriyeliler'dir. Ve onlara sahip çıkan Gaziantepli, İstanbullu kardeşlerimdir.

'ADINI TAŞIYAN ÜNİVERSİTE ONUN HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRECEK'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversiteye adını veren Hasan Kalyoncu'ya rahmet dileyerek, "Hayatı boyunca devletin bekasının siyasetle, milletin bekasının bilgi ile sağlanabileceği inancı ile eğitime, gençliğe, bilme büyük önem vermiştir. Kendi adını taşıyan bu üniversitenin onun hayallerini hayata geçireceğine inanıyorum" diye konuştu. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu ise "Eğitim ve hizmet gönüllüsü Hasan Kalyoncu'nun kazandırdığı vizyon ile bu misyonu sürdürmenin onurunu yaşıyorum. Ağabeyimin vefatının ardından Sayın Cumhurbaşkanımız üniversitemizin temeli atılması ve açılması için bizleri cesaretlendirdi ve gayretlendirdi. 22 farklı ülkeden öğrenciler üniversitemizi tercih etti. Bu bizim bir uluslararası üniversite olduğumuzun göstergesidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Suriye'yi PYD'nin planına kurban etmeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN