Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu soruları cevapladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gündem başlıklarına dair merak edilen soruları yanıtladı

Giriş Tarihi: 26.10.2015 23:49 Güncelleme Tarihi: 27.10.2015 01:34
Başbakan Davutoğlu soruları cevapladı

Koalisyon sürecinde muhataplarımda gördüğüm etik kaygılar beni üzdü. Beni tanıyanlar bilir, utanacağım, geri alacağım hiç bir şeyi söylemem. Beni zor duruma düşürecek bir durum yok.

Medya cımbızla laf seçip, yayınlıyor. Ben 'demokratik ortamda delil toplanmadan kimseyi tutuklayamazsınız' diyorum, medya 'canlı bomba eylem yapmadan tutuklama olamaz' dediğimi söylüyor."


CHP'NİN BİRİNCİ VE İKİNCİ OLMAYACAĞI KESİN

CHP'nin birinci ve üçüncü olmayacağı kesin. MHP'de bir düşme eğilimi var. Ama bunların tek yarışı HDP ile üçüncülük yarışı. Tek sorunları AK Parti'nin tek başına iktidar olup-olaması.

Bir referandum havası var. Tek başına iktidar isteyenler ile parçalı bir siyaset isteyenler. Burada tek bir soru var AK Parti tek başına iktidar olacak mı? 2019 seçimlerini yapıyoruz biz şuanda.

Bütün milletimizi bu soruya bir referandum gibi cevap vermesini istiyoruz. Tek başına istikrarlı bir hükümet mi istiyorsunuz, yoksa parçalı bir siyaset mi?


SORUMLULUK ALMAKTAN KORKUYOR

Bahçeli ile görüşmelerimiz esnasında onu iyi bilen biri adı bende kalsın, ''Ben iyi tanırım kendisini sorumluluk almaktan korkar, sorumluluk almaz. Belki başka bir şeyler düşünülebilir'' dedi. Bende sorumluluk almaktan korkan bir Bahçeli gördüm görüşmelerde.

BİZZAT TAKİP EDECEĞİM

Halkı rahatsız eden hiçbir tutum sergilenmedi. Şırnak'da terörist cenazesini sürükleyen polisler açığa alındı. Dilek Doğan konusunda da biraz önce İçişleri Bakanımızdan bilgi aldım. İhbar üzerine operasyon yapıldığı ve evdeki kargaşada bu olay yaşanıyor. Bizzat takip edeceğim.
Bütün bunlar hukuki süreçler. Bunu hukuki sürecin doğası içinde değerlendirmek lazım. Paralel yapının devlete dönük yaptığı eylemler ve bu şirketler içinde yaptığı finansmanlar hakkında gerekli işlemler ve gerekli kararlar hukuk içerisinde alındı. Dolayısıyla bunun üzerine fazla yorum yapmak olmaz.

İpek-Koza'ya kayyum ataması

Paralel yapının devlet içindeki faaliyetleri, yürütmeye ve yargıya sızarak devlete dönük yaptığı eylemler ortak bir dosya içerisinde değerlendirmeli. Bu süreçte, bu firmalar da finansal destek sağladı. Bunun adı darbedir, öyle ya da böyle. Hukuka intikal etmiş bir konu."

PKK NİYE SALDIRIYA BAŞLADI?

Bu bir savaş ilanı. Gösterilmek söylenmek istenen şu 'Biz sizin gece gelir polisinizi öldürürüz'. Bizde onlara her alanda meşru silahlı kuvvetlerin olacağını gösterdik göstereceğiz.

Bunlar Türkiye ve AK Parti'nin geçiş hükümeti döneminde bu kadar kararlı bir tepki göstereceğini düşünemediler. İkinci yanıldıkları olay olarakda özerklik ilanıyla halkın sokaklara döküleceğini zannettiler ama halkımız gitmedi.

DAHA TÜRKİYE KARTLARINI AÇMADI, HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

PYD'nin Suriye rejimi ile yaptığı toplantıyı ifşa ettik. Türkiye'yi rahatsız etmek için kimlerin PKK'yı çıban başı yapmak istediğini biliyoruz. Türkiye'nin karşısında olanlar kaybedecek, yanında olanlar da kazanacak herkes hesabını ona göre yapsın.

Daha Türkiye kendi kartlarını henüz açmadı. Açtığı zaman her şey daha farklı olacak. Herkes ayağını denk alsın.


SURUÇ, DİYARBAKIR VE ANKARA SALDIRILARI

Bunların hepsinin birbiriyle ilişkili olduğunu düşünüyorum. Suruç saldırısı, Türkiye'ye aynı anda 3 terör örgütünün saldırısının başlangıcını teşkil etti. Adıyaman'da askerimiz şehit edildi, İstanbul'da DHKP-C eylem yaptı meydan okudu. Bunların hepsini yan yana getirdiğimiz de bir sonuç ortaya çıkıyor.

Bizim bu kadar kararlı bir refleks göstereceğimizi ne o örgütler ne de arkalarındaki yabancı unsurlar farkedebildi. Biz bu yabancı unsurları biliyoruz.

"Suriye krizi Türkiye'siz çözülmez"
Türkiye, Suriye için 4'lü mekanizma başlattı. Bu trafiği görmüyorlar mı? Türkiye'nin olmadığı bir denklemde Suriye sorunu çözülebilir mi?

Türkiye'siz yürümez. Fırat'ın batısına PYD geçmeyecek dedik. 2 kere geçti, ikisinde de vurduk.

Bizim terörle mücadelede bu derece kararlı olacağımızı hesap edemediler. Karşımızda üç boyutlu bir terör saldırısı var. Biz o üç boyutun her alanına cevap verdik.

Türkiye'deki spikerin yorumuna bakınız; "Şam'a gideceğiz' diyenlerin sorumluluğunu hatırlayınız" dedi. Bizi suçluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu soruları cevapladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN