Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Koza'dan çıkan fişleme belgeleri

Giriş Tarihi: 29.10.2015
İşte Koza'dan çıkan fişleme belgeleri
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine 22 şirketine tam yetkili kayyum atanan Koza Holding A.Ş.'nin yasadışı para aklarken vatandaşları da fişledikleri ortaya çıktı. Bilişim ekiplerince bilgisayarlarda yapılan incelemeler sonucunda ele geçirilen fişleme belgelerinde iş yapılan bölgelerde yerel yöneticilerle ilgili, "sorunlu, solcu, sağcı, diyalog kurulabilecek biri, eskiden ciddi karşıtlarımızdandı, şimdiki tutumu net değil, iki azası bizde çalışıyor" şeklinde notlar olduğu tespit edildi.

DAVUTOĞLU'NDAN İPEK-KOZA YORUMU

FİŞLEMELER GENEL MÜDÜRE İLETİLDİ
Bilirkişilerin tespitine göre; özellikle madenlerin bulunduğu yerlerde söz sahibi olan muhtarlar ile azaları başta olmak üzere mahalli yöneticiler hakkında tutulan 'fişler', "Muhtarlarımız ile görüşme bilgi ve yorumları hakkında..." ifadesiyle başlıklandırıldı. Yerel düzeydeki yöneticilerle iletişim kurularak nabız yoklandığı ve kendilerine olan tepkiyi ölçtükleri de kayıtlara yansıdı. Hazırlanan bu raporların da e-posta yolu ile soruşturmanın şüpheli isimlerinden Koza Altın İşletmeleri Genel Müdürü İsmet Sivrioğlu'na gönderildiği belirlendi. Fişleme belgelerinde Gümüşhane'ye bağlı Demirkaynak köyü muhtarı Alim Dabağ hakkında, "Şirketimiz Koza Altın İşletmeleri A.Ş.'nin özellikle kuruluş aşamasında verdiği sözlerin hiçbirisini tutmadı" notu da yer aldı.

PARALEL SELO


'UÇ SOLCU'

Kimlerin hangi partilerden seçildiği belirtilen fişleme belgesinde bir kişinin kendi işletmelerinde çalıştığı, birisi ile hiç diyaloglarının olmadığı, bir diğerinin de eski muhtarın kardeşi diye kodlandığı görülüyor. H.Ş. adlı bir kişi için "Cafe'ye pozitif yaklaşıyor. Sorun yok" denilirken, S.C. adlı kişinin de "119 oy farkla kazandı. İş yaptığımız peyzaj şirketi Kibele'nin sahibi. Diyalogumuz var. Uç solcu" şeklinde fişlendiği belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Koza'dan çıkan fişleme belgeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN