Sahte içki faciasında hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi

Sahte içki faciasında hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi. Özel Dogan Hastanesinde yoğun bakımda tedavi gören Hazım Rıza Pelvan (65) hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 29.10.2015 16:56 Güncelleme Tarihi: 29.10.2015 18:10
Sahte içki faciasında hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi

İstanbul'da ölümlere neden olan sahte rakı üretimiyle ilgili polis, Bağcılar, Fatih, Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa'da operasyon düzenledi. 9 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan şüphelileri yakalamak için düzenlen operasyon polis kamerası tarafından kaydedildi. Operasyonda 15 şüpheli ise gözaltına alındı.

SAHTE İÇKİ ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?


İstanbul'da çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesiyle gündeme oturan sahte rakı faciası polisi alarma geçirdi. Farklı tarihlerde çeşitli hastanelere alkol zehirlenmesi şikayetiyle gelen vakaların artmasıyla polis operasyon başlattı

HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ AÇIKLANDI

. Zehirlenme şikayetiyle hastanelere başvuran Erhan Kayaer, Serdar Milyoner, Mustafa Mekik, Yılmaz Aydın, Naci Çiftçi, Orhan Kutukız, Reis Gezer, Ercan Tümey ve kimliği belirlenemeyen biri olmak üzere toplam 9 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu polis çalışmalarını genişleterek belirlenen ilçelerde operasyon düzenledi.

15 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Sahte alkollerin Bağcılar, Fatih, Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa'da 6 farklı büfede satıldığını tespit eden polis, belirlenen adreslere yapılan baskında toplam 15 şüpheliyi gözaltına aldı. M.K. ve A.K. Bağcılar'da, N.B. Esenler'de, İ.B. ise Küçükçekmece'de gözaltına alıundı. Zanlıların, üretim yaptıkları ve kaçak içkiden sabıkalı oldukları öğrenildi.


Öte yandan Samatya Devlet Hastanesinde tedavi gören Ufuk Çelik'in durumunun ise ağır olduğu öğrenildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, İstanbul'daki sahte içkiden ölümlere ilişkin, "23 vatandaşımızın servislerde tedavileri devam ediyor. Dokuz hastamız yoğun bakımda, durumları daha ciddi" dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul'daki sahte içkiden ölümlere ilişkin, "Altı vakamızı ne yazık ki kaybettik, 23 vatandaşımızın servislerde tedavileri devam ediyor. Dokuz hastamız yoğun bakımda entübe şekilde, yani durumları daha ciddi. Beş hastamız esktübe durumda yoğun bakımlarda, 15 hastamızı taburcu ettik" dedi.

49 VAKA TEDAVİYE ALINDI

Müezzinoğlu, katıldığı "2. Türk Tıp Dünyası Kurultayı"nın ardından gazetecilerin, sahte içkiden ölümlerle ilgili sorularını yanıtladı.

Son günlerde hastanelere metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle gelen vatandaşların olduğunu belirten Müezzinoğlu, bu saate kadar 49 vakanın tedaviye alındığını söyledi.



Mehmet Müezzinoğlu, "Bunlardan 6 vakamızı ne yazık ki kaybettik, 23 vatandaşımızın servislerde tedavileri devam ediyor. Dokuz hastamız yoğun bakımda entübe şekilde, yani durumları daha ciddi.

Beş hastamız esktübe durumda yoğun bakımlarda, 15 hastamızı tedavi edip evlerine taburcu ettik. Beş hastamız da 'biz iyiyiz' diyerek kendi istekleriyle hastanelerimizden ayrıldı" diye konuştu.

Yer yer özel hastanelere kendi kayıtlarının içinde bulunmayan müracaatlar da olabileceği doğrultusunda son değerlendirmeleri yaptıklarını belirten Müezzinoğlu, şu anda görünen ilave bir vakanın bulunmadığını kaydetti.

İNŞALLAH YENİ VAKALAR OLMAZ

"Ümit ederim ki bu çerçevede hadiseyi kontrol altına almış oluruz" diyen Müezzinoğlu, bu içkilerin nereden temin edildiği ve geldiği, kimin ürettiği gibi bilgileri Bakanlık olarak bilmelerinin mümkün olmadığını, bunun hizmet alanlarının içinde bulunmadığını vurguladı.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, konuyla ilgili güvenlik güçlerinin bilgilendirildiğini dile getirerek, "Vakaların geldiği alkolü, içeceği aldığı veya kullandığı mekanlarda çalışmaları onlar yapıyordur. İnşallah bu anlamda bizim açımızdan yeni vakalar gelmez.

Ama özellikle vatandaşlarımız açısından, öncelikle ucuz diye veya gelişigüzel, bu anlamda tükettikleri her üründe olduğu gibi özellikle alkolde de işin standardını, mutlaka bandrolünü arayacakları bir duyarlılığı göstermeleri gerekir.

Şüpheli ortamlardan mutlaka uzak durmalılar. Şüpheli bir ortam veya satış hissettikleri zaman da emniyeti bilgilendirmelerine gerek var" ifadesini kullandı.

Alkol zehirlenmesinin belirtilerine ilişkin bir soru üzerine Müezzinoğlu, zehirlenme tablosunun kişiye kendi uyarılarını yaptığını söyledi.

Beyin uyuşması, görme bozukluğu, bulantı ve kusma görülebildiğini belirten Müezzinoğlu, "Bunlar onu öyle veya böyle hekime getiriyor. Ama önemli olan bu toksik etkisi olan metil alkollü içeceklerden şüphelenildiği zaman uzak durmak, şüpheyi mutlaka ilgili kurumlara bildirmek ve tedbirli olabilmek herhalde en önemli uyarıcı cümleler olacak" dedi.



Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, bir soru üzerine, kriz masasının hangi hastanede kaç hastanın tedavi olduğu, kaçının yoğun bakımda tutulduğu bilgisini kamuoyuna verdiğini ifade ederek, "Hastane yetkililerimizin kriz masasına bilgileri aktarıp, o kriz masasından kamuoyunu bilgilendirmek gibi ilkesel prensiplerimiz var" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte içki faciasında hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN