Cumhurbaşkanlığı ödülü Özkul ve Gencebay'a

Giriş Tarihi: 31.10.2015
Cumhurbaşkanlığı ödülü Özkul ve Gencebay'a
2015 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri açıklandı. Ödüller, sinema alanında Münir Özkul'a, müzikte Orhan Gencebay'a, edebiyatta Rasim Özdenören'e, sosyal bilimler ve tarih alanında Mehmet Genç'e, geleneksel sanatlarda Hüseyin Kutlu'ya, Kültür ve Sanat Vefa Ödülü de merhum mütefekkir Cemil Meriç'e verilecek. Cumhurbaşkanlığı'nın yazılı açıklamayla duyurduğu ödüller, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle takdim edilecek. 2015 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreni, daha sonra duyurulacak bir tarihte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek. Ödüle layık görülen sanatçılardan, tiyatro ve sinema tarihinin en çok sevilen karakterlerinden biri olan Münir Özkul'un, toplumun farklı kesimlerini sanatın evrensel gücüyle duygu, mizah ve sevgi paydalarında bir araya getirdiği vurgulandı. Meslek hayatı boyunca hem sanat dünyasında edindiği saygın konum, hem de gençlere olumlu bir rol model olması nedeniyle sinema alanında Münir Özkul ödüle layık görüldü. Edebiyat alanında ise edebiyatın Gül yetiştiren adamı olarak adlandırılan Rasim Özdenören'e ödül verildi. Özdenören'in edebiyatı kendi başına soyut bir uğraş olmaktan çıkarıp hayat ile birleştirerek anlamlandırdığı, fikirlerine kalemiyle estetik kazandırarak edebiyat alanında tohumlar ektiği ve fidanlar yeşerttiği ifade edildi.

KALPLERDE TAHT KURDU
Ödülün müzik alanındaki sahibi ise Orhan Gencebay oldu. Gencebay'ın halk ezgilerinden sanat musikisine, yerel tınılardan evrensel seslere, müziğin her alanında edindiği yüksek birikimini, geniş bir bakış açısı ve alçakgönüllü bir duyarlılıkla toplumla paylaştığına dikkat çekildi. Kendine özgü tarzı olan çok sesli müzikle çok farklı kesimlerde ortak duygular oluşturabildiği vurgulandı. Sosyal Bilimler ve tarih alanında Osmanlı'nın toplumsal ve iktisadi hayatını belgelerin diliyle ifade eden, tarih araştırmalarında usûl ve arşive verdiği önemle haleflerinin ufkunu genişletmesi, çığır açan nitelikli eserleri nedeniyle Mehmet Genç'e ödül verildi. Hat sanatının yaşayan en önemli isimlerinden biri olarak dünyanın birçok ibadethane ve mekanlarında eserleri yer alan Hüseyin Kutlu da geleneksel sanatlar alanında ödüle uygun bulundu.

VEFA ÖDÜLÜ CEMİL MERİÇ'E
Cumhurbaşkanlığı sanat ödüllerinde vefa ödülü, entelektüel birikimiyle nesiller boyunca toplumu aydınlatan Cemil Meriç'e (1916-1987) verildi. Fikir ve eserleriyle ömrünü "Bu ülkeyi 'Mağaradakiler' arasından çıkarıp irfana ve umrana taşımaya vakfettiği" belirtilen Cemil Meriç'in, aydınları ve gençleri "idraklerimize giydirilmiş deli gömlekleri"nden kurtulup "düşüncenin bütün kutuplarını kucaklama"ya çağırdığı, gönül gözüyle görüp felsefe ve hikmeti yazıya döktüğü belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanlığı ödülü Özkul ve Gencebay'a
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN