'Türkiye kazansın'

Bugün yapılacak genel seçimler öncesi "Çıkacak neticeye milletçe hep beraber saygı duyacağız" mesajı veren Erdoğan, "İstikrar kazansın, güven kazansın, birlik, beraberlik, kardeşlik kazansın, kısacası Türkiye'miz kazansın" dedi

Giriş Tarihi: 1.11.2015
'Türkiye kazansın'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rumeli Hisarı'nda yeniden yapılan Boğazkesen Fetih Mescidi'ni ziyaret etti. İstanbul Üsküdar'daki konutundan sabah saatlerinde ayrılan Erdoğan, öğle namazını burada kıldıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şu mesajları verdi:

ERDOĞAN'DAN PUTİN'E TAZİYE

'MİLLETÇE SAYGI DUYACAĞIZ'

Benim konuyla ilgili olarak söyleyeceğim tek şey şudur: Her şeyden önce tüm vatandaşlarıma benim hitabım, birliğimizi, beraberliğimizi bozmadan, milli iradenin tecellisi noktasında, herkes şüphesiz ki iradesini bu istikamette kullanmalı. Bu akşama kadar tüm liderler, siyasetçiler, Türkiye genelinde tüm düşüncelerini, siyasi partilerine yönelik teveccühü artırmak için her şeyi söylediler, söylüyorlar ve burada vatandaşlarımız kime, nasıl oy kullanacaklarının tercihini de son ana kadar yapacaklardır. Tercihini yaptıktan sonra çıkacak neticeye milletçe hep beraber saygı duyacağız. Çünkü ülkemizin, şunu unutmayalım, birliğini, beraberliğini bozmaya gayret eden odaklar var. İçeride var, dışarıda var.
(Economist'e yanıt) Özellikle son dönemde dışarıdaki bazı uluslararası medya kuruluşlarının, üst akıldan aldıkları talimatla gerek şahsıma yönelik gerek Türkiye'deki bazı siyasi partilere yönelik yaptıkları açıklamaları herhalde duyuyorsunuz, okuyorsunuz. Bunlar çok manidardır. Size ne? Siz kendi ülkenizdeki seçimlerle ilgilenin. Türkiye'deki seçimlerle ilgili benim ismimi zikrederek, parti ismi kullanarak, 'Sakın oraya oy vermeyin' gibi bir yaklaşım göstermek, bunlar çok çirkin ve bunun siyasi ahlakla, siyasi etikle uyuşur bir yanı yoktur. Biz ülkemizde, milletimizle beraber birliğimizi, beraberliğimizi koruyacak şekilde ve terör örgütlerine bu ülkede fırsat vermeyecek şekilde, teröre sırt dayayanlara fırsat vermeyecek şekilde inşallah yarın (bugün), bu noktada anlamlı bir oylamaya gidilir.

'TÜRKİYE KAZANSIN'
Dün akşam da söyledim, yani bu seçim istikrarın ve güvenin devamına yönelik bir seçimdir. İstiyorum ki bu ülkede istikrar kazansın, güven kazansın, birlik, beraberlik, kardeşlik kazansın, kısacası Türkiyemiz kazansın.

'HİSAR İÇİ, ASLINA UYGUN OLARAK İNŞA EDİLECEK'
Hisarı'nın içindeki mescidin, İstanbul'un fethinden önce, çok kısa bir süre içinde inşa edildiğini ancak depremde yıkıldığını aktardı. Mescidin daha sonra yeniden yapıldığını belirtti. Rumeli Hisarı'nın iç kısmının 1957'de yıkılarak alana amfi tiyatro yapıldığını belirten Erdoğan, mescidin yerinin sahne olarak kullanıldığını söyledi. Alanın doğal halinin bir mahalle olduğunu ve 12'si Büyükşehir Belediyesi'ne ait 50 yapı bulunduğunu belirten Erdoğan, roleveleri alınarak Rumeli Hisarı içerisindeki yerin aslına uygun olarak yeniden süratle inşa edileceğini söyledi. Erdoğan, alanın turizme kazandırılacağını da sözlerine ekledi.

ESNAFLA ÇAY İÇTİ
Erdoğan , buradan ayrılırken bir kafe sahibi kendisini iş yerine davet etti. Burada çay içen Erdoğan, vatandaşlarla da sohbet etti. Erdoğan'ın kafe girişinde bir vatandaşla sohbeti kameralara da yansıdı. "Kaç çocuğun var?" diye sorduğu vatandaştan, "2 çocuğum var" yanıtını alan Erdoğan, "Biz boşuna uğraşıyoruz" şeklinde espri yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye kazansın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN