Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bin yıllık 'ta kalacak'

Kültür ve Turizm Müdürü Akyüz, kentte ele geçirilen bin yıllık ile ilgili olarak, "Tokat'ta kalması için büyük çaba sarf edeceğiz" dedi.

Giriş Tarihi: 2.11.2015 17:22 Güncelleme Tarihi: 2.11.2015 17:33
'Bin yıllık İncil Tokat'ta kalacak'

Tokat Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, kentte ele geçirilen ve bin yıllık olduğu değerlendirilen altın varak süslemeli İncil'in Tokat'ta kalması için büyük çaba sarf edeceklerini bildirdi.

Akyüz, yaptığı açıklamada, İncil'in bilinen tarihinden daha eski olabileceğini belirterek, kesinleşmesi için karbon testi yapılacağını söyledi.

İncil'in Anadolu'da yazıldığını vurgulayan Akyüz, "İncil, Süryanice yazılmış, altın varaklarla süslü, değeri ve orijinalliği tartışılmaz. Bunu kaçakçılık şube müdürlüğü yakaladığı için bir mahkeme süreci var.

GAZİANTEP'TE SURİYELİLERE İNCİL DERSLERİ!

Bu zaman zarfında müzemizde emanet olarak duracak. Mahkeme bittikten sonra umarım, müzemizde kalır. Biz de bunu teşhir ederiz" dedi.

MAHKEME SÜRECİ DEVAM EDİYOR

İncil'in Tokat'a ait olup olmadığının bilinmediğini anlatan Akyüz, Süryanice yazıldığı için Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne ait olabileceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

Akyüz, ele geçirilen İncil'in nadide bir eser olduğuna dikkati çekerek, "Mahkeme sürecinden sonra eğer devlette kalırsa, Tokat'ta kalması için büyük çaba sarf edeceğiz.

ADANA'DA İNCİL'İ ANLATAN MOZAİK

Tokat'a eser kazandırılması konusunda sayın valimiz Cevdet Can da çok hassas. Anadolu'da yazılan ilk Kur'an-ı Kerim'i de müzemizde bulunduruyoruz. Böyle bir İncil'in teşhirini yapmaktan büyük bir mutluluk duyarız. Gelen insanlarımıza zenginliğimizi göstermiş oluruz" diye konuştu.

İNCİL'İN ELE GEÇİRİLMESİ

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 27 Ekim'de kent merkezinde tarihi değeri bulunan eserlerin pazarlanacağı bilgisinin alınması üzerine operasyon düzenlemiş, bir araçta yapılan aramada, 21x16 santimetre ebadında 51 yaprak, yaklaşık bin yıllık ve eski Süryanice yazıldığı değerlendirilen, iç ve dış kısımları tahrif olmuş, içerisinde altın varakla yapılmış dini motifli resimler bulunan İncil ele geçirilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bin yıllık İncil Tokat'ta kalacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN